Reklama

Koncepcja kinezjologii edukacyjnej powstała na gruncie ponad dwudziestoletniego doświadczenia amerykańskiego pedagoga dra Paula Dennisona. W swojej pracy z dziećmi przejawiającymi zaburzenia w zachowaniu i dorosłymi mającymi problemy w nauce zauważył, że kłopoty z koncentracją i przyswajaniem wiedzy występują przede wszystkim wtedy, gdy równowaga energetyczna w ciele ulega zaburzeniu. Przyczyn trudności w nauce należało więc szukać na tej płaszczyźnie.
Dennison stwierdził, że blokady energii można rozbić dzięki określonym sekwencjom ruchów. W ten sposób stworzył Brain Gym – gimnastykę dla umysłu, serię ćwiczeń, które usprawniają zdolność uczenia się, a tym samym poprawiają jakość życia.
Odkrył, że w sytuacjach stresowych zdolność myślenia jest częściowo zablokowana. Tego rodzaju energetyczne ograniczenia mózgu są nazywane blokadami w uczeniu się. Zapoczątkowana przez Dennisona teoria rozwijała się dalej pod nazwą Edu-K – kinezjetyki edukacyjnej (educere – łac. wydobyć, wychować). Kinezjologia edukacyjna, która opiera się na jego założeniach, idzie o krok dalej, bowiem łączy kinezjetykę edukacyjną z wiedzą z dziedziny badań nad mózgiem i programowaniem neurolingwistycznym, a także z elementami nowoczesnych teorii komunikacji.
Warto wiedzieć: Czym jest kinezjologia?
Pomoc specjalisty
Jeśli trudno wam rozpoznać blokady w nauce u waszego dziecka, powinniście wspólnie odwiedzić pedagoga szkolnego, który zapoznał się terapią kinezjologiczną i zna jej metody. Za pomocą testu mięśniowego terapeuta może dokładnie zdiagnozować problem. Sposób działania tego testu pośrednio potwierdziły ostatnie badania informatyków i neurobiologów. Stwierdzają oni, że myśli wyzwalają w mózgu określone wzorce aktywności bądź częstotliwości, które można zobaczyć dzięki obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego. Wzory te odzwierciedlają się muskulaturze i dzięki temu pedagog może zlokalizować blokady badanej osoby i dobrać oraz zastosować odpowiednie ćwiczenia kinezjologiczne.
Rozpoznawanie blokad w nauce
Wykształceni fachowcy, którzy zapoznali się z metodami kinezjologicznymi i opanowali je, stosując ćwiczenia ruchowe między innymi, aby rozwiązać indywidualne problemy dzieci z nauką. Ta swoista gimnastyka mózgu dzięki połączeniu nauki i zabawy znakomicie sprawdza się w samodzielnej pracy z dzieckiem w domu. Kinezjologia edukacyjna ma jednak nie tylko zastosowanie praktyczne, ale również wyjaśnia w sposób modelowy, jak powiązane ze sobą różne funkcje mózgu i procesy nauczania oraz jakim językiem przemawia ciało. Mając tę wiedzę będziecie w stanie bezbłędnie rozpoznać i zlikwidować blokady w uczeniu się u waszego dziecka.
Zobacz także: Czy negatywne emocje mogą powodować choroby?
Fragment pochodzi z książki "Kinezjologia dla dzieci" Ludwiga Koneberga, Gabriele Förder (Wydawnictwo Harmonia, 2009). Publikacja za zgodą wydawcy. Tytuł, lid oraz śródtytuły od redakcji.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!