Olejek lawendowy – na łupież, trądzik i opryszczkę
Ten niepozorny olejek nie tylko pięknie pachnie, ale też przydaje się na różne problemy zdrowotne i urodowe!

Olejek lawendowy to zapomniane remedium na wiele dolegliwości. Uważa się, że nie dość, że wśród olejków jest najbezpieczniejszy, to jeszcze ma najwięcej cennych właściwości. Na co pomaga?
Olejek lawendowy – moc właściwości
Olejek lawendowy to produkt, który kupimy w sklepach z naturalnymi kosmetykami, aptekach, a nierzadko nawet w zwykłych drogeriach. Kosztuje tylko kilka złotych, a – poza pięknym zapachem – pomaga na wiele problemów: zarówno zdrowotnych, jak i urodowych.
Wbrew powszechnej opinii prawdziwy olejek lawendowy wcale nie ma fioletowego koloru, lecz słomkowożółty, i jako jedyny olejek może być stosowany bezpośrednio na skórę.
Olejek ten, jak sama nazwa wskazuje, uzyskuje się z kwiatów lawendy. Jego zawartość w świeżej roślinie to około 1%, natomiast w suszonej – 3%. Przydaje się zarówno na kłopoty z cerą, jak i włosami. Na które i jak je wyleczyć przy pomocy olejku lawendowego? Wyjaśniamy w galerii.
Czy olejki eteryczne mogą szkodzić zdrowiu?
Była wyśmiewana, więc stworzyła szokującą wystawę, by walczyć z hejtem. Zobacz!
1 z 6

1. Łupież.
Jeśli chodzi o włosy, olejek lawendowy jest nieoceniony w walce z łupieżem. To nie zabobon – olejek bowiem wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i zwalcza drożdżaki. Dzięki temu też zwalcza liczne stany zapalne skóry i hamuje wydzielanie łoju, minimalizując przetłuszczanie się włosów. Jak go użyć? Najprościej dodać kilka kropel olejku do odżywki lub szamponu!
2 z 6

2. Porost włosów.
Olejek lawendowy pomoże nam także, jeśli chcemy szybciej zapuścić włosy – świetnie działa bowiem na ich porost dzięki temu, że poprawia ukrwienie skóry i sprawia, że cebulki włosów są lepiej dotlenione. Wystarczy dodać kilka kropel olejku do odżywki lub szamponu.
3 z 6

3. Trądzik.
Olejek lawendowy jest też świetny w walce z trądzikiem. Dlaczego? Z prostego powodu: działa antybakteryjnie. Aby użyć go na cerę, warto wymieszać olejek w proporcji 1:10 z wodą lub hydrolatem i przemywać oczyszczoną skórę.
4 z 6

4. Opryszczka.
Nie każdy to wie, ale olejek lawendowy może także pomóc pokonać opryszczkę wargową – dzięki niemu wykwit szybciej zniknie. Olejek bowiem hamuje rozwój opryszczki i przyspiesza jej gojenie. Wystarczy, że rozcieńczymy go z wodą lub innym olejem i będziemy delikatnie wcierać w chore miejsce.
5 z 6

5. Blizny i rany.
Blizny? Rany? Podrażnienia? W tym olejek lawendowy także sobie poradzi. Jego antybakteryjne działanie i właściwości związane ze stymulacją regeneracji komórek powodują, że skóra szybciej się goi. Przepis: wymieszaj 10 kropel olejku z 30 ml oliwy z oliwek i smaruj podrażnione miejsce.
6 z 6

6. Ból głowy.
Na koniec dobra wiadomość dla osób cierpiących na migreny: olejek lawendowy łagodzi objawy bólu głowy. Aby pomógł, można kilka jego kropel wmasować w skronie.