Reklama

Morfologia krwi jest głównym badaniem diagnostycznym różnych zmian chorobowych. Powinna być wykonywana co najmniej raz w roku, bowiem pozwala nie tylko na wykrycie niektórych schorzeń, lecz także ich monitorowanie.

Reklama

Co to jest morfologia MCHC?

MCHC to jeden z parametrów krwi obwodowej dotyczący opisu krwinek czerwonych. W dosłownym tłumaczeniu: średnie komórkowe stężenie hemoglobiny. Badanie wykonywane jest przy osłabieniu i zmęczeniu, które mogą wskazywać na anemię, ostre stany zapalne, infekcje, wybroczyny czy krwawienia.

Normy MCHC

Wartość MCHC jest zależna od wieku i płci. Jeżeli leży w granicach normy, krwinkę nazywamy normochromiczną. Parametr powinien zawierać się w granicach od 32 do 36 g/dl krwi lub 4,9-5,5 mmol/l. Normy wyników różnią się nieznacznie w zależności od laboratorium.

MCHC powyżej normy

Jeżeli wynik MCHC jest podwyższony krwinkę nazywany hiperchromiczną. Wzrost parametru świadczy o "zagęszczeniu" hemoglobiny we krwi.

Podwyższony wynik MCHC może być przyczyną:

  • niedokrwistości hipochromicznej,
  • sferocytozy - wrodzonej anemii hemolitycznej,
  • zaburzeń hipertonicznych gospodarki wodno-elektrolitowej - odwodnieniu hipertonicznemu.

MCHC poniżej normy

Jeżeli wynik MCHC jest obnizony, krwinkę nazywamy hipochromiczną. Wzrost parametru może być przyczyną "rozcieńczenia" hemoglobiny we krwi.

Obniżony wynik MCHC świadczy o:

  • niedoborze żelaza,
  • niedokrwistości syderoblastycznej - wyróżnia się zwiększonym poziomem syderoblastów na skutek zaburzenia aktywności hemu,
  • talasemii - jest to niedokrwistość tarczowatokrwinkowa, rodzaj anemii wrodzonej związanej z nieprawidłowym tworzeniem się łańcuchów hemoglobiny.
Reklama

Zobacz również:

Jak uniknąć bólu kręgosłupa? Dlaczego warto zrobić badanie moczu? Badania, które pomogą wykryć raka szyjki macicy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Reklama
Reklama
Reklama