Reklama

Aż 8% kobiet, u których zdiagnozowano raka, odmawia leczenia ze względu na strach przed utratą włosów. Obawa przed pozostaniem łysą, choćby na kilka tygodni, jest u nich tak duża, że nie podejmują walki o własne zdrowie i życie. To prawie co dziesiąta kobieta! Problem jest na tyle duży, że coraz więcej szpitali korzysta ze specjalnego wynalazku, który może pomóc paniom przezwyciężyć strach i zachować włosy.

Reklama

Czerwienisz się po wypiciu alkoholu? Jest duże ryzyko, że będziesz mieć raka

Jak działa czepek?

Wynalazek, o którym mowa, to czepek chłodzący, który redukuje całkowitą utratę włosów podczas chemioterapii. Można z niego korzystać podczas leczenia wszystkich typów nowotworów, poza nowotworami krwi, np. białaczką oraz szpiku kostnego i ośrodkowego układu nerwowego.

System Paxman może chłodzić skórę głowy u dwóch pacjentów na raz. Chłodzenie rozpoczyna się 30-45 minut przed rozpoczęciem podania cytostatyków. Płyn chłodzący pompowany z urządzenia do silikonowych czepków jest schładzany do temperatury -4 stopni. Taka temperatura sprawia, że terapia jest najbardziej skuteczna.

Czepek jest na głowie pacjenta przez pół godziny, przed rozpoczęciem terapii, w trakcie podania leku jak i od 1,5 godziny do 2 godzin po zakończeniu tzw. wlewu, w zależności od rodzaju nowotworu, jak i jakości włosów. Skuteczność urządzenia jest bardzo wysoka i w niektórych przypadkach sięga aż 90%, co oznacza, że jedynie 10% włosów zostaje utracona podczas leczenia.

Zakup Systemu Paxman został sfinansowany z budżetu m.st. Warszawy.

Co daje czepek pacjentkom?

Czepki sprawiają, że część pań z mniejszą obawą poddaje się leczeniu, a zachowanie włosów powoduje, że nie czują one potrzeby rezygnacji z życia zawodowego czy towarzyskiego, czują się lepiej psychicznie i mają dzięki temu więcej sił do walki z chorobą.

Czepek chłodzący, zapobiegający w znacznym stopniu wypadaniu włosów podczas chemioterapii, stwarza pacjentom możliwość mniej stresującego przebiegu choroby. Utrata włosów podczas chemioterapii jest dla wielu pacjentów przykrą i dotychczas nieuniknioną konsekwencją. Dzięki działaniu czepka może się to znacząco zmienić.Z pojawieniem się choroby, która często jest szokiem dla pacjentów, wiąże się nieraz wiele strat, a utrata włosów (choć tylko czasowa), jest tym trudniejsza im większą wagę przykłada się do wyglądu. Utracie włosów towarzyszyć mogą przykre odczucia, jak: żal , smutek, wstyd czy nawet złość. Złość na siebie, na świat czy chorobę. Dlatego też możliwość zachowania swoich włosów, pomimo przyjmowania chemii, może zniwelować nieprzyjemne odczuciai znacznie podnieść jakość życia podczas choroby. W efekcie może mieć pozytywny wpływ na cały proces leczenia
– powiedziała Anna Kurowicka - psycholog, psychoonkolog ze szpitala specjalistycznego im. Św. Rodziny.

Gdzie można skorzystać z czepków?

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny (Warszawa, ul. A.J. Madalińskiego 25), wprowadził na Oddział Onkologii Klinicznej czepki chłodzące jako druga placówka medyczna w Warszawie. W całej Polsce jest zaledwie 8 ośrodków dysponujących systemem Paxman. Są to:

  • Szpital Specjalistyczny im. św. Rodziny w Warszawie
  • Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach
  • Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu
  • Szpitale Specjalistyczne w Gdyni
  • Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Warszawie
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu
  • Wielospecjalistyczny Szpital - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu BreastUnit.
Reklama

Chcesz pomóc chorym na raka? Zarejestruj się na portalu, który umożliwia zbiórkę pieniędzy dla pacjentów onkologicznych

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!