Czy wiesz jak prawidłowo mierzyć tętno?
Sprawdzanie tętna pozwala na kontrolę pracy serca. Serce kurcząc się wypycha falę krwi do tętnic, która uderza o ścianę tętnic i wypycha je. Jest to wyczuwalne jako uderzenie tętna. Badając tętno zwracamy uwagę na jego cechy: szybkość, napięcie i rytm.

Tętno można badać na wszystkich tętnicach przebiegających blisko pod skórą, np. promieniowej – w okolicy nadgarstka, po jego wewnętrznej stronie w przedłużeniu kciuka; szyjnej – poniżej kąta żuchwy; skroniowej – tuż przed uchem; grzbietowej stopy.
Osoba badana powinna siedzieć lub leżeć. Nie zaleca się pomiarów bezpośrednio po wysiłku fizycznym i przeżyciach emocjonalnych.
Badanie tętna: Trzy palce środkowe układamy na skórę w miejscu, gdzie przebiega jedna z wymienionych tętnic. Lekko uciskamy ułożone palce. Po wyczuciu uderzeń, liczymy je przez 1 minutę (używamy sekundnika). Zwracamy uwagę na napięcie tętna i jego rytm. Szybkość tętna to liczba uderzeń serca na jedną minutę.
Tętno prawidłowe : Noworodek 130-140 ud/minutę, Dziecko ok.2lat 110-120 ud/minutę, Dziecko ok. 7 lat 80-90 ud/minutę, Człowiek dorosły 65-75 ud/minutę, Człowiek starszy ok. 60 ud/minutę.