Reklama

Prawo do leczenia i korzystania ze świadczeń mają osoby ubezpieczone, czyli:

Reklama

wszystkie osoby objęte powszechnym, obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia,

zgłoszeni do ubezpieczenia członkowie rodziny osoby ubezpieczonej np.: dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, wnuki,

osoby nieubezpieczone (posiadające obywatelstwo polskie i zamieszkujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej): które spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i otrzymały decyzję np. wójta, burmistrza, dzieci i młodzież

do ukończenia 18. roku życia, kobiety w okresie ciąży i połogu

do 42. dnia po porodzie, osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy, osoby uprawnione do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji ubezpieczone w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), przebywające na terenie RP.

Reklama

Poza wyżej wymienionymi, do świadczeń mają również prawo m.in.: -uzależnione od alkoholu – w zakresie leczenia odwykowego, -uzależnione od narkotyków, -z zaburzeniami psychicznymi – w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej, -pozbawione wolności.

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!