Czytanie z imienia
Dlaczego zapominamy imiona nowo poznanych osób, a doskonale pamiętamy wybrane numery telefonu? Czy imię może wpływać na całe nasze życie? Odpowiedź przynosi brytyjski blog psychologiczny PsyBlog, informuje portal Times.com.

Dlaczego trudno nam zapamiętać czyjeś imię?
Cieszymy się dobrą pamięcią, ważne numery telefonów wybieramy bez zastanowienia, przywołujemy odległe wspomnienia – skąd więc problem z zapamiętaniem imienia poznanej przed chwilą osoby? Jak to się dzieje, że gdy ktoś nam się przedstawia, pamięć o imieniu tej osoby ulatuje nam z głowy w kilka sekund i nijak nie możemy sobie go przypomnieć?
Kojarzysz mi się z kimś…
Odpowiedź daje brytyjski blog psychologiczny, PsyBlog. Jego autor wyjaśnia, że większość nazw, takich jak imiona innych ludzi, jest w zasadzie dowolna i pozbawiona sensu. Wywołują w nas określone skojarzenia jedynie wtedy, gdy przypominają nam inną, znaną osobę o tym imieniu z rzeczywistości czy filmu.
Imię może zdradzić pochodzenie etniczne, ale czy powie coś o osobowości, cechach indywidualnych – tak, byśmy mogli szybko skojarzyć i zapamiętać tę osobę „po imieniu”? Niekoniecznie. Najłatwiej oczywiście zapamiętać imię charakterystyczne, dziwne (np. imiona dzieci celebrytów…) bądź kojarzące się z danym zawodem (a więc z innym, sensownym słowem).
Determinizm imienia
Najdziwniejsze są wyniki badań, które wykazały, że brzemię imienia niejako determinuje życie jego użytkownika. Dotyczy to np. miejsca zamieszkania. Pierwsza litera imienia łączy się jakoby z wyborami zawodowymi i… geograficznymi.
Przykładowo kobiety o imieniu Virginia częściej osiedlały się w Virginia Beach, mężczyźni o imieniu Dennis wybierali posadę dentysty, a imiona Larry i Laura są wyjątkowo często spotykane wśród prawników (prawnik to po ang. lawyer).
Na szczęście dzięki temu łatwiej zapamiętać ich imiona.
Co zrobić w krępującej sytuacji?
Żeby zapamiętać imię lub nazwisko nowo poznanej osoby, najlepiej skojarzyć je z czymś znanym, aby zyskało sens i dzięki temu stało się możliwe do przypomnienia go sobie. Trzeba tylko uważać, by skojarzenie nie było zbyt dziwne, jeśli przypadkiem powiemy je głośno… Można też spróbować powtarzania.
Polecamy: Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały?
Źródło: Time.com, 13.01.2012 /ah