Objawy depresji dotykają już co trzeciego nastolatka. Jak je rozpoznać?
Chodzi o depresję, której objawy są często mylone z nastoletnim buntem.

Co jest jednym z najpowszechniej występujących problemów zdrowotnych wśród nastolatków? Depresja. Szacuje się, że nawet u 20% młodych osób przed ukończeniem 18. roku życia wystąpią zaburzenia depresyjne, które – niestety – łatwo pomylić z młodzieńczym buntem. Wiedzieliście, że zadowolenie z życia polskich nastolatek jest najniższe spośród 42 krajów poddanych badaniom?... Smutne, ale prawdziwe.
Od depresji do samobójstwa
Nastoletni bunt, jako naturalny etap procesu dorastania, może być mylony z depresją, ponieważ jej objawy często bywają niecharakterystyczne i różnią się od tych występujących u dorosłych. Rodzice powinni jednak umieć je rozróżnić – tym bardziej, że na depresję może cierpieć już co trzeci nastolatek. Zignorowanie objawów choroby może bowiem prowadzić do najgorszego: próby samobójczej.
Niestety trzeba mieć świadomość, że zbagatelizowana depresja może doprowadzić u nastolatka nawet do zachowań autodestrukcyjnych jak samookaleczanie czy głodzenie, a więc do głośnego – choć z pozoru cichego – apelu o pomoc. Jeśli go nie zauważymy, konsekwencje mogą być nieodwracalne, kiedy dziecko zdecyduje się podjąć próbę samobójczą
Próby samobójcze wśród młodych ludzi to nie teoria: w samym 2016 roku w Polsce 481 nastolatków podjęło próby samobójcze, w tym 161 ze skutkiem śmiertelnym.
Objawy depresji u nastolatków
Objawów depresji można nie zauważyć od razu. Dostrzec je mogą osoby pozostające z chorą osobą w bliskim kontakcie: jej rodzice, nauczyciele, przyjaciele. Każdemu może przydarzyć się gorszy dzień, kiedy jednak jest ich coraz więcej, może to być objaw choroby, która wymaga pomocy specjalisty.
Do objawów depresji u młodych ludzi zaliczamy m.in.:
- poczucie smutku i bezradności,
- rozdrażnienie, złość,
- spowolnienie lub pobudzenie,
- wycofanie społeczne,
- anhedonia,
- poczucie braku sensu życia,
- nawracające myśli o śmierci,
- spadek energii,
- nadmierne poczucie winy,
- nadmierna męczliwość,
- zaburzenia koncentracji,
- spadek lub wzrost apetytu,
- problemy ze snem.
Prawda jest taka, że każda niepokojąca zmiana w zachowaniu dziecka powinna zwrócić uwagę rodzica oraz nauczyciela. To właśnie dorośli z najbliższego otoczenia mogą najbardziej pomóc osobie chorej na depresję. Jednak ważne jest aby wpierali ją mądrze
Depresja. Gdzie szukać pomocy?
Plan ratunkowy dla młodzieży
Dziennik Gazeta Prawna poinformowała, że Ministerstwo Zdrowia opracowuje plan ratunkowy, który ma ruszyć w styczniu 2019 roku. Ma on pomóc młodzieży i rozprawić się z plagą chorób psychicznych, które dotykają nastolatków.
Co się zmieni? Eksperci mają opracować szereg zmian, które będą obejmować szkoły, przychodnie i szpitale. Dodatkowo powstanie nowy zawód: terapeuta środowiskowy dzieci i młodzieży. W szkołach obowiązkowo dyżury będą pełnić psycholodzy.
Psycholog w każdej szkole, terapeutyczne zespoły mobilne i szybko dostępna terapia rodzinna — to elementy projektu stworzonego przez zespół ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
Mamy nadzieję, że zmiany faktycznie pomogą. Tym bardziej, że według badań liczba samobójstw popełnianych przez nieletnich wzrosła ostatnimi czasy o jedną trzecią, a co piąta 15-latka cierpi na depresję. Jeśli nic z tym nie zrobimy, sytuacja będzie się pogarszać.
Polecamy:
Z depresją można wygrać. Jak? Zobacz 5 głównych metod leczenia
5 zgubnych nawyków, którymi karmi się depresja