Skubanie zębami policzków – sprawdź czym grozi ich obgryzanie
Jeśli w sytuacji stresowej lub w momencie, kiedy się zamyślisz, obgryzasz policzki, pewnie nie zdajesz sobie sprawy, że może być to groźne dla zdrowia. Tymczasem skubanie wewnętrznej strony policzków zębami może nawet doprowadzić do nowotworu!

Dlaczego gryziemy wewnętrzną część policzków?
Nawyk gryzienia własnych policzków jest często równie niekontrolowany, co autodestrukcyjny. Można porównać go do obgryzania paznokci – robimy to najczęściej nieświadomie w sytuacji stresowej. Może się okazać, że niewinne z początku skubanie skórek wewnątrz jamy ustnej przeradza się z czasem w coraz bardziej brutalne gryzienie do krwi.
Najczęściej nawyk ten pojawia się u osób, które zamiast przeżywać emocje, tłumią je. Może być związany z jakąś traumatyczną sytuacją, nieradzeniem sobie z problemami. Nieraz trudno go zauważyć osobom postronnym – w odróżnieniu od obgryzania paznokci skubanie policzków bywa odkrywane przez rodziców lub partnerów w najmniej spodziewanym momencie, często wtedy, gdy na skórze takiej osoby tworzą się rany.
Czym grozi obgryzanie policzków?
Niewinna z pozoru czynność może przerodzić się w poważne schorzenia – obgryzanie policzków bowiem w dłuższej perspektywie grozi:
- ranami jamy ustnej,
- krwawieniami,
- zakażeniami w obrębie jamy ustnej (infekcje bakteryjne i grzybicze),
- zakażeniami przewodu pokarmowego,
- zmianami nowotworowymi.
Jak leczy się nawyk skubania policzków zębami?
Leczenie powinno obejmować dwa punkty: wizytę u dentysty, który sprawdzi, czy wewnątrz jamy ustnej nie doszło do zakażeń, oraz wizytę u psychologa. Ten ostatni pokaże nam sposoby walki ze stresem, być może także pomoże nam uporać się z lękiem i odkryć jego źródło, a tym samym pozbyć się nawyku. Ważne jest też, aby osoba, która obgryza policzki, była świadoma swojego problemu i nie traktowała go pobłażliwie – wtedy będzie mogła go zwalczyć.
Domowe sposoby na obgryzanie policzków
Jeśli chcemy sami odzwyczaić się od tego nawyku, możemy:
- w sytuacji stresowej sięgać po gumę do żucia lub lizaka, malować usta, ssać cukierka – wszystko to, co zajmie nas i odciągnie od obgryzania policzków,
- znaleźć odstresowujące zajęcie,
- pić uspokajające zioła, np. melisę,
- poprosić najbliższych, aby zwracali nam uwagę, gdy – często nieświadomie – gryziemy policzki.
Rak jamy ustnej - czy jesteś w grupie ryzyka?