Reklama

Co to jest mindfulness?

Mindfulness, tłumaczony jako „uważność”, to stan, w którym człowiek skupia się dokładnie na przeżywanej chwili, nie wybiegając do przodu, ani nie tkwiąc w tym, co już było. Codzienne życie wymaga od nas wyciągania konsekwencji ze zdarzeń z przeszłości i planowania przyszłości, przez co zupełnie pomijamy teraźniejszość. Podczas treningu mindfulness uczestnik uczy się zwracać uwagę na swoje odczucia, emocje i sygnały płynące z ciała.
Trening uważności polecany jest dla osób, które chciałyby:

Reklama
  • obniżyć symptomy stresu;
  • nauczyć się radzić sobie ze stresującymi sytuacjami;
  • poprawić relacje z innymi;
  • nauczyć się relaksować, zmniejszać napięcie i radzić z bólem;
  • nauczyć się czerpać energię z życia i chwili.

Jakie są rodzaje mindfulness?

Obecnie wyróżniane są dwa główne nurty w terapii uważności.
MBSR (Redukcja Stresu oparta na Uważności) – ten rodzaj stosuje się głównie w medycynie i opiece zdrowotnej. Program MBSR został stworzony w 1979 roku przez pracowników Kliniki Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w Worcester, USA. Ta terapia kierowana jest do wszystkich chcących lepiej sobie radzić ze stresem i napięciem w codziennym życiu. Najczęściej korzystają z niej menagerowie, nauczyciele, pracownicy medyczni, pracownicy z sektora resocjalizacji oraz pacjenci szpitali.
Kurs trwa 8 tygodni, spotkania odbywają się raz w tygodniu i trwają około 2-3 godzin. Terapię poprzedza indywidualne spotkanie z trenerem. Następnie przez cały okres kursu uczestnik zobowiązany jest do ćwiczenia uważności w domu – w tym celu otrzymuje specjalne płyty CD, na których znajdują się instrukcje. Po zakończeniu kursu odbywa się kolejne indywidualne spotkanie, mające na celu podsumowanie osiągnięć oraz określenie kierunku, w jakim będzie podążać uczestnik.
Program MBSR znaleźć można w szpitalach i innych placówkach medycznych, na uniwersytetach, w ośrodkach medytacji, ośrodkach szkoleń, doradztwa oraz rozwoju osobistego.
Sprawdź: Depresja? Pozbądź się jej

Drugim rodzajem terapii uważności jest MBCT, czyli Terapia Poznawcza Oparta na Uważności. Ten rodzaj jest rozszerzeniem klasycznego MBSR i przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które zmagają się z nawrotami depresji.
Jest to połączenie tradycyjnej terapii poznawczej z elementami mindfulness i podobnie jak MBSR odbywa się w postaci 8-tygodniowego kursu. Spotkania organizowane są raz w tygodniu, a pomiędzy nimi należy trenować uważność w domu. Terapia uczy jak odrywać się od przeszłości i przyszłości, skupiać na pojawiających się myślach oraz wyczuwać stan, kiedy nastrój niebezpiecznie się obniża. Dzięki temu uczestnik może w odpowiednim momencie zareagować i nie dopuścić do rozwoju depresji.

Reklama

Na co zwrócić uwagę?

Niezwykle istotne jest, żeby zweryfikować uprawnienia nauczyciela mającego prowadzić nasz kurs mindfulness. Dobre przygotowanie do kursu może zapewnić jedynie certyfikat zdobyty w towarzystwie mindfulness. W Polsce jest to Polskie Towarzystwo Mindfulness, którego uprawnienia są uznawane we wszystkich krajach europejskich.
Zobacz także: Nie musisz być idealna, by być atrakcyjną!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Reklama
Reklama
Reklama