Gdzie szukać objawów?
Nowotwory migdałków mogą wystąpić w każdym migdałku, najczęściej jednak dotyczą migdałków podniebiennych. Migdałki podniebienne znajdują się pomiędzy łukami podniebiennymi i zazwyczaj są dobrze widoczne. Stosunkowo często zmiany umiejscawiają się również w migdałkach gardłowych (w górnej części gardła) oraz językowych, na podstawie języka.
Przeczytaj: Jaka jest funkcja migdałków podniebiennych?
Typy nowotworów
Najczęstszym typem raka w obrębie migdałków jest rak płaskokomórkowy. Palenie tytoniu oraz picie alkoholu wysokoprocentowego są bardzo istotnymi czynnikami ryzyka jego rozwoju. Używane razem stanowią nie tylko arytmetyczną sumę ryzyka, ale pomnażają je kilkukrotnie. Jako że migdałki są narządami wchodzącymi w skład układu odpornościowego, rozwijać się w nich mogą różne typy chłoniaków czy nabłoniak limfatyczny.
Te objawy powinny budzić niepokój
Pacjenci z rozwijającym się nowotworem migdałków skarżą się na dyskomfort w obrębie gardła podobny jak w przeziębieniu czy anginie, który jednak nie ulega poprawie mimo skutecznej terapii. Typowy ból jednak nie musi występować. Z powodu rozrostu nowotworowego jeden z migdałków staje się większy niż drugi, a zauważalna asymetria jest dla lekarza prowadzącego sygnałem alarmowym. Z powodu powstającego owrzodzenia pojawia się krwawienie, które może być zauważane zarówno w ślinie jak i pod postacią zabarwionych na czarno stolców. Oddech przybiera nieprzyjemny dla otoczenia zapach. W przypadku dużych nowotworów utrudnione staje się jedzenie, mówienie oraz oddychanie.
Polecamy: O czym świadczy powiększenie tylko jednego migdałka?
Gdy poddasz się leczeniu...
Leczenie, aby było skuteczne, musi być intensywne i radykalne. Stosuje się radioterapię miejscową oraz leczenie chirurgiczne w przypadku raka mniej zaawansowanego. Mając do czynienia z bardziej zaawansowaną postacią, większą skuteczność wykazuje chemioterapia.
W niektórych przypadkach po skutecznej terapii konieczna może okazać się chirurgia plastyczna, a następnie rehabilitacja mowy i połykania.
Kiedy zaczerpnąć natychmiastowej pomocy?
Niestety, niektóre powikłania nowotworów migdałków mogą być poważne. Niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, jeśli czujesz duszność lub gdy wystąpiło obfite krwawienie. Pamiętaj, by nie odkładać na później wizyty lekarskiej, nawet gdy odczuwasz delikatne objawy - im wcześniej zdiagnozuje się nowotwór, tym zdecydowanie większe szanse na jego wyleczenie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!