Kiedy powinniśmy podejrzewać przerost migdałków podniebiennych?
Gdy Twoje dziecko źle się czuje prosisz, by pokazało gardło. Kiedy otworzy usta zwracasz uwagę zarówno na tylną ścianę gardła, jej kolor, obecność wydzieliny, język jak i na migdałki- ich rozmiar, kolor i obecność nalotu. Przerost migdałków podniebiennych jest częstym schorzeniem u dzieci. Kiedy go wykryjesz, skonsultuj się z lekarzem.

- lek. Ewa Prokop
Jak ocenić rozmiar migdałków podniebiennych?
Migdałki podniebienne znajdują się pomiędzy łukami podniebiennymi symetrycznie i obustronnie w jamie ustnej. W warunkach prawidłowych powinny być praktycznie niewidoczne, schowane w łukowatych zagłębieniach śluzówki. Duże migdałki zajmują miejsce do języczka, natomiast średnie widoczne są do połowy odległości pomiędzy łukami a języczkiem.
Przeczytaj: Jaka jest funkcja migdałków podniebiennych?
Objawy przerostu migdałków podniebiennych
Powiększenie migdałków podniebiennych jest związane z trzema objawami. Przede wszystkim powoduje ono znaczne utrudnienie oddychania na poziomie gardła środkowego. Dzieje się tak również w nocy, a powikłaniem może być chrapanie i bezdechy w trakcie snu. Dziecko będzie podsypiać w ciągu dnia, może stać się apatyczne i niechętne do zabawy. Mając tak bardzo zwężone ujście jamy ustnej ogromnym problemem jest przełykanie pokarmów, szczególnie stałych. Ból w trakcie jedzenia i utrata masy ciała są charakterystycznymi objawami u małego człowieka. Dodatkowo zaburzenie przepływu powietrza powoduje nieprawidłowy rozwój mowy i problemy z wypowiadaniem niektórych dźwięków.
Polecamy: O czym świadczy powiększenie tylko jednego migdałka?
Czy można wyleczyć przerost migdałków?
Leczenie w pierwszej kolejności ma za zadanie zmniejszenie odczynu zapalnego- w przypadku zapalenia bakteryjnego stosuje się antybiotyki. Lekarz przeprowadzi również diagnostykę różnicową w kierunku alergii. W następnej kolejności stosuje się jedną z technik chirurgicznych. W przypadku przerośnięcia migdałków podniebiennych wykonuje się tonsillektomię lub tonsillotomię. Tonsillotomia polega na zmniejszeniu rozmiarów migdałków tak, by mieściły się one za łukami podniebiennymi. Jest to technika skuteczna i bardzo korzystna jako że pozostała tkanka spełnia nadal funkcje obronne w organizmie. Tonsillektomia natomiast jest zabiegiem, w którym wyłuszcza się cały migdałek razem z torebką. Mamy wówczas pewność, że tkanka nie odrośnie, jednak z drugiej strony postępowanie takie obniża odporność ustroju.
Wskazaniami do operacji są problemy ze spaniem lub epizody bezdechu w trakcie snu oraz częste infekcje uniemożliwiające prawidłowy rozwój i obecność szkolną.