O czym świadczą naloty na migdałkach?

Zgaga w chorobie refluksowej pojawia się zazwyczaj po posiłku, nachyleniu ciała bądź w pozycji leżącej / fot. Fotolia
Obserwacja migdałków daje nam dużo informacji na temat stanu immunologicznego górnych dróg oddechowych. W niektórych przypadkach występuje nalot na migdałkach, którego diagnostyka różnicowa pozwoli na skuteczne leczenie powodującej ten objaw choroby.
/ 03.07.2011 22:22
Zgaga w chorobie refluksowej pojawia się zazwyczaj po posiłku, nachyleniu ciała bądź w pozycji leżącej / fot. Fotolia

Najczęstsza przyczyna - angina

Angina jest chorobą wywołującą zapalenie migdałków objawiające się ich powiększeniem, zaczerwienieniem oraz bolesnością. Gromadząca się na zainfekowanym narządzie ropa odkłada się w postaci białawego nalotu na migdałkach. Choremu towarzyszyć będą również dodatkowe objawy takie jak utrudnienie połykania, ból głowy, gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych. Angina najczęściej powodowana jest przez paciorkowca beta hemolizującego grupy A, jednak jej przyczyną może być również infekcja inną bakterią lub wirusem.

Przeczytaj: Co warto wiedzieć o zapaleniu migdałków?

Nalot w mononukleozie

Mononukleoza zakaźna jest chorobą wirusową o długim okresie wylęgania powodowaną przez wirus Ebsteina-Barr. Oprócz objawów ogólnych: przewlekłego zmęczenia, zajęcia górnych dróg oddechowych oraz powiększenia narządów wewnętrznych, dochodzi do zajęcia migdałków podniebiennych i pojawienia się na nich białych nalotów.

Obecność krypt

Uwidocznieniu nalotu sprzyja występowanie krypt migdałkowych. Są to zachyłki na powierzchni tkanki, które oddzielają jej segmenty. Jednak w przypadku wystąpienia zakażenia ich obecność może pogarszać objawy. Powodują one również rozwój kamieni migdałkowych, które również mogą wyglądać jak białe naloty.

Gromadzące się kamienie

Kamienie migdałkowe są cząsteczkami pożywienia, komórek odpornościowych bakterii i wszelkiego typu wydzielin jamy ustnej gromadzące się na migdałkach w jego głębokich kryptach. Nie mając możliwości wydostania się z nich stają się twarde i rosną do momentu, aż będą mogły samoistnie opuścić kryptę przy codziennych czynnościach lub zostać zauważone i usunięte przez lekarza. W czasie swojego rozwoju mogą spowodować zapalenie tkanki migdałka. Nieprzyjemnym objawem jest bardzo brzydki zapach z ust.

Podrażnienie tkanki

Leukoplakia jest stanem przednowotworowym mogącym występować również w okolicy migdałka i dawać wygląd jasnego nalotu. Jest to objaw związany z przewlekłym drażnieniem śluzówki, na przykład przez dym tytoniowy. Podobne wrażenie sprawiać może stan po chemicznym urazie jamy ustnej, na przykład po wypiciu żrącej substancji. Wówczas również tkanka migdałków ulega naruszeniu i martwicy, przyjmując wygląd białego nalotu.

Polecamy: Czy nowotwory migdałków są groźne?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA