19 marca – Europejski Dzień Zwężenia Zastawki Aortalnej

Na 19 marca przypada Europejski Dzień Zwężenia Zastawki Aortalnej. Co to za choroba, czym grozi i jak ją rozpoznać?
/ 18.03.2015 08:56

serce

fot. Fotolia

W świadomości wielu z nas choroby nowotworowe są niekwestionowanym numerem jeden w kwestii śmiertelności. Okazuje się, że nie jest to do końca prawdą. Główną przyczyną zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie są choroby układu krążenia. Obchodzony 19 marca Europejski Dzień Zwężenia Zastawki Aortalnej to okazja, aby przypomnieć o jednej z najczęstszych i najcięższych chorób układu krążenia.

Cichy zabójca serca – zwężenie zastawki aortalnej

Ludzkie serce to wyjątkowo pracowity organ. W ciągu doby uderza około 86 tys. razy. Każde uderzenie wiąże się z otwarciem i zamknięciem zastawek serca. Nie powinno zatem dziwić, że przy tak wytężonej pracy może dochodzić do uszkodzeń aparatu zastawkowego. W konsekwencji może to prowadzić do zwężenia zastawki.

Stenoza (zwężenie) zastawki aortalnej to jedna z najczęstszych chorób zastawek serca w Europie i Ameryce Północnej. W wyniku zwężenia zastawka nie może w pełni się otworzyć, co zmniejsza przepływ krwi z serca. Jest to wada szczególnie groźna – przez długi czas nie daje żadnych objawów. Może dojść do sytuacji, w której objawy stenozy zastawki zostaną błędnie przypisane innej dolegliwości, na którą pacjent leczył się przed wystąpieniem symptomów zwężenia zastawki.

Jak  rozpoznać zwężenie zastawki aortalnej?

Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć :

  • ból dławicowy,
  • kołatanie serca,
  • problemy z widzeniem,
  • zawroty głowy,
  • utratę przytomności.

Badanie EKG pozwala na wykrycie przerostu i obciążenia lewej komory serca.

Objawy zwężenia zastawki aortalnej mogą w dużym stopniu wpłynąć na jakość życia pacjenta. W przypadku wystąpienia objawów stenozy, sytuacja pacjenta staje się dramatyczna. Średni czas życia osób cierpiących na zwężenie zastawki aortalnej to ok. 2 – 3 lata życia. Z podobnymi rokowaniami mamy do czynienia w przypadku chorych cierpiących na ciężkie choroby nowotworowe.   

Profilaktyka jest kluczem

Zwężenie zastawki aortalnej jest bardzo ciężką chorobą. Tym bardziej należy skupić się na odpowiedniej profilaktyce i zadbać o zdrowie.

Osoby z nadciśnieniem tętniczymi czy chorobą wieńcową powinny być w tym względzie szczególnie czujnie. Właściwe podejście do leczenia, przestrzeganie zaleceń lekarza ma kluczowe znaczenie. Należ również zadbać o zmianę nawyków żywieniowych, zrezygnować z palenia papierosów i dbać o odpowiednią ilość ruchu.

Zobacz też: Jak zapobiegać chorobom serca?

Źródło: Znanylekarz.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA