4 miesiąc ciąży – jak się czuje przyszła mama?

Dzieci kobiet chorych na cukrzycę są czterokrotnie częściej narażone na wystąpienie wad wrodzonych fot. Fotolia
Drugi trymestr ciąży to czas błyskawicznego wręcz wzrostu dziecka. Mijają dolegliwości charakterystyczne dla pierwszych miesięcy ciąży. Co zmienia się w tym czasie?
Dzieci kobiet chorych na cukrzycę są czterokrotnie częściej narażone na wystąpienie wad wrodzonych fot. Fotolia
  • Od jakiegoś czasu jesteś już w drugim trymestrze ciąży. To czas, kiedy nieprzyjemne dolegliwości ustają i masz okazję cieszyć się swoim stanem.
  • Jak w poprzednich miesiącach, dziecko zajmuje się intensywnym wzrostem. W ciągu miesiąca powiększa swoją masę ciała dwukrotnie! Pod koniec miesiąca waży prawie 500 g i mierzy ok. 9 cm.
  • Dziecko staje się wrażliwe na "dotyk".
  • Dziecko zaczyna ćwiczyć odruch ssania, za pomocą podciągania górnej wargi. Ćwiczy również umiejętności połykania – połyka ok. 1 litra płynu owodniowego dziennie, ćwicząc mięśnie przełyku.
  • W tym okresie ciąży powinnaś wykonać badania prenatalne: test potrójny i badanie moczu.
  • To okres, w którym planowane zakupy ubrań ciążowych wchodzą w fazę czynu. Ubrania, luźne sweterki, eleganckie fasony – do wyboru do koloru…
  • Jeśli dokuczają ci zaparcia, pij dużo płynów lub skonsultuj się z lekarzem.

Możesz odczuwać delikatne, szybkie skurcze macicy – są to tzw. skurcze Braxtona Hicksa, za pomocą których twoje ciało powoli przygotowuje się do porodu. Jeśli odczuwasz je często i regularnie i/lub towarzyszy im ból, możesz skonsultować się z lekarzem.

  • Dbaj o swoje samopoczucie. Nie przejmuj się historiami, opowiadanymi przez inne, doświadczone mamy po porodzie. Masz prawo czuć się dobrze i być spokojna. Dziel się ze znajomymi rzeczowymi radami, np. o ubraniach ciążowych, szkole rodzenia czy wyprawce szpitalnej.
  • Po konsultacji z lekarzem możesz wykonywać lekkie ćwiczenia, które usprawnią twoją aktywność – spacery, pływanie, ćwiczenia mięśni dna miednicy, gimnastyka, np. „koci grzbiet” (dobry mięśnie pleców) czy ćwiczenia mięśni brzucha.

Zobacz rozwój dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży:

15-18 tydzień ciążyKalendarz ciąży - tydzień po tygodniu na Mamotoja.pl!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA