Gdzie żyją kleszcze i czy ich ukąszenie boli? 9 ciekawostek na ich temat!

www.kleszczeinfo.pl
Kleszcze nie żyją na drzewach, lecz głównie w trawie i na krzewach, przenoszą kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę, a ich ukąszenie jest bezbolesne. Poznaj 9 ciekawostek na temat kleszczy!
/ 14.08.2018 12:58
www.kleszczeinfo.pl

1. Najwięcej kleszczy jest w województwach: mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim

W Polsce terenami najczęstszego występowania kleszczy są przede wszystkim województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie oraz mazowieckie. Kleszcze występują w lasach, na łąkach oraz w parkach i miejskich terenach zielonych.

fot. kleszczeinfo.pl

W Europie obszary ryzyka zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu to często niestety jednocześnie ulubione cele podroży:

  • Austria,
  • Chorwacja,
  • Czechy,
  • kraje bałtyckie,
  • Rosja,
  • Słowacja,
  • Słowenia,
  • Skandynawia,
  • Szwajcaria,
  • Węgry.

W tych regionach zaraportowanych zostaje rocznie około 10.000 przypadków zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu.

fot. kleszczeinfo.pl

2. Kleszcze lubią wysokie trawy

W ochronie przed kleszczami może pomoc ubranie zakrywające ciało.

Pamiętaj, że repelenty (środki odstraszające kleszcze i insekty) chronią tylko przez pewien czas.

Unikaj wysokich traw, zarośli i poszycia lasu. Zawsze po powrocie do domu z wyjazdu czy wycieczki w tereny zielone dokładnie oglądaj swoje ciało. Pamiętaj, że larwa kleszcza mierzy zaledwie 0,6 mm do 1 mm i łatwo ją przeoczyć.

Zwracaj szczególnie uwagę na miejsca, gdzie najczęściej przyczepiają się kleszcze. U dzieci mogą to być okolice głowy, nogi, ramiona, pośladki. U dorosłych kleszcze mogą wkłuć się w okolice szyi, za uszami, w pachy, pachwiny, doły łokciowe, kolanowe, brzuch, a u kobiet – pod biustem. Jeśli dostrzeżesz wczepionego kleszcza, powinien on zostać jak najszybciej prawidłowo usunięty.

3. Kleszcza należy usunąć pęsetą

Jak usunąć kleszcza? Jak najszybciej, aby zapobiec przeniesieniu się z kleszcza kolejnych czynników chorobotwórczych!

Kleszcza należy usuwać za pomocą pęsety (najlepiej dentystycznej nie kosmetycznej), umieszczając ją jak najbliżej skóry. Kleszcza usuwamy zdecydowanym ruchem, a następnie dezynfekujemy miejsce wkłucia. Jeżeli masz kłopot z usunięciem kleszcza, zgłoś się do punktu medycznego.

fot. kleszczeinfo.pl

4. Objawy grypy po ukąszeniu kleszcza mogą oznaczać groźną chorobę

Jeśli kleszcz cię ugryzie, przez następne dni obserwuj miejsce ukąszenia. Jeśli wystąpi zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukąszenia lub objawy grypopodobne, zawroty głowy, bóle głowy, osłabienie czy senność, natychmiast zgłoś się do lekarza, aby wykluczyć ewentualną chorobę.

5. Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne

Kleszcze w czasie ukłucia i wysysania krwi mogą przenosić groźne choroby zakaźne. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne, ponieważ ślina kleszcza zawiera wiele substancji biochemicznych, w tym substancje znieczulające, które powodują, że nie czujemy ukłucia ani żerowania.

6. Kleszcze przenoszą boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu

W Europie, w tym w Polsce, kleszcze przenoszą przede wszystkim boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

7. Charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień

Borelioza to choroba bakteryjna. Charakterystycznym objawem może być pierścieniowate zaczerwienienie skory wokół miejsca ukąszenia (tzw. rumień).

Jeśli zauważysz takie zaczerwienienie, udaj się do swojego lekarza. Jednak nie zawsze ono się pojawia (około 50% przypadków), dlatego koniecznie zwróć uwagę na wszystkie objawy nietypowe (bóle głowy, stany podgorączkowe, osłabienie i inne grypopodobne).

W późnych stanach choroby objawami są przewlekłe zmęczenie i/lub złe samopoczucie. W miarę trwania choroby może dojść do zajęcia różnych poziomów ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, porażenia nerwów czaszkowych i zapalenia korzeni nerwowych lub zanikowego zapalenia skóry, lub obrzmienia i zniszczenia stawów, w zależności od rodzaju boreliozy. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków.

fot. kleszczeinfo.pl

Kleszczowe zapalenie mózgu – poradnik

8. Kleszczowe zapalenie mózgu łatwo pomylić z grypą

Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą dotyczącą ośrodkowego układu nerwowego. Choroba w początkowym okresie może nie zostać rozpoznana, ponieważ objawy są mało charakterystyczne – typowe dla grypy. Pierwsza faza choroby pojawia się po 7-14 dniach od kontaktu z kleszczem.

Objawy – gorączka, ból głowy i mięśni – utrzymują się około tygodnia. Po kilku dniach lepszego samopoczucia występuje druga faza choroby, której objawy są znacznie silniejsze i poważniejsze: bóle głowy, gorączka, wymioty, nudności, utrata przytomności oraz zespół zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenia mózgu.

Każdy przypadek KZM wymaga hospitalizacji. Objawy zwykle ustępują po 2-3 tygodniach. Nie ma leczenia przyczynowego kleszczowego zapalenia mózgu, stosowane jest tylko leczenie samych objawów.

Jeśli dojdzie do zapalenie mózgu, rdzenia kręgowego lub móżdżku, to znacznie rośnie ryzyko poważnych powikłań i zgonu.

9. Można się zaszczepić na kleszczowe zapalenie mózgu

Szczepienie ma bardzo duże znaczenie, ponieważ kleszczowego zapalenia mózgu nie da się leczyć przyczynowo.

Wirus jest przenoszony w ciągu kilku pierwszych minut pobierania krwi przez kleszcza. Usunięcie kleszcza nie może więc stanowić skutecznej ochrony przed zainfekowaniem wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu!

Konieczne staje się zastosowanie szczepień profilaktycznych. Przeciwko boreliozie nie ma szczepionki, można ją jednak leczyć antybiotykami.

Kiedy i gdzie zagrażają nam kleszcze?

Źródło: materiały prasowe kleszczeinfo.pl/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA