Czym jest aborcja?
Aborcja to wywołanie poronienia, czyli zakończenie ciąży w wyniku interwencji zewnętrznej. Wybór procedury obejmuje metody medyczne oraz chirurgiczne.
- Aborcja medyczna – przerwanie wczesnej ciąży poprzez podanie środków farmakologicznych.
- Aborcja chirurgiczna – rozszerzenie szyjki macicy i odessanie pod ciśnieniem lub wyłyżeczkowanie płodu (między 10. a 22. tygodniem ciąży), a także inne metody, które są zależne od tygodnia płodu.
Przed wykonaniem aborcji pacjentka odbywa najpierw rozmowę z lekarzem na temat możliwych powikłań poaborcyjnych oraz dostępnych metod zapobiegania ciąży.
Skutki
Najczęstszymi dolegliwościami po zabiegu przerwania ciąży są bóle (przypominające te miesiączkowe) i stopniowo ustające krwawienie z pochwy. Większość lekarzy twierdzi, że kobieta już na drugi dzień po operacji może wrócić do codziennego życia.
Istnieje jednak niewielkie ryzyko wystąpienia negatywnych skutków aborcji takich jak:
- uszkodzenie szyjki macicy,
- krwotok,
- zakażenie narządu rodnego.
Im później dochodzi do aborcji, tym większe ryzyko powikłań.
Zobacz też: Poronienie a aborcja
Sfera somatyczna
Naukowcy dowodzą, że u kobiet, które usunęły ciążę, o 30% częściej występuje rak piersi. W sferze somatycznej (fizycznej) najczęściej występujące konsekwencje dotykające kobiety po aborcji to pęknięcie szyjki macicy, przedziurawienie macicy, zarośnięcie szyjki macicy, infekcje bakteryjne a nawet nowotwór szyjki macicy lub jajnika.
Aborcja powoduje u kobiet cztery razy częstsze interwencie ginekologiczne. Ma to tez wpływ na przebieg kolejnych ciąż, pojawiają się poronienia i przedwczesne urodzenia, ciąże pozamaciczne.
Psychiatrzy o aborcji
Psychiatrzy nie potwierdzają skutków zespołu poaborcyjnego. Kobiety, które dokonały aborcji, często jednak zaprzeczają, że zdecydowały się na taki krok. Dotyczy to około 63% kobiet.
Innymi objawami są: obniżenie własnej wartości, depresja czy nerwica. Często dochodzi także do odreagowywania poprzez nadużywanie alkoholu, narkotyków lub leków.
Kiedy można dokonać w Polsce legalnej aborcji?
Sama aborcja, jak i metody z nią związane, są przedmiotem licznych kontrowersji. W Polsce dopuszczalne jest przerwanie ciąży, gdy zagraża ona zdrowiu lub życiu kobiety, gdy przesłanki medyczne wskazują na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu lub została zdiagnozowana nieuleczalna choroba zagrażająca jego życiu. Aborcja jest także brana pod uwagę, gdy ciąża powstała w wyniku przestępstwa.
Zobacz też: Aborcja
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!