Adenoidektomia – co to takiego?

Proces zamykania się światła tętnic szyjnych jest długotrwały. Pierwsze objawy związane są ze zbyt słabym przepływem krwi przez mózg – zawroty i bóle głowy. W ostateczności zwężenie tętnic szyjnych może doprowadzić do udaru mózgu./ fot. Fotolia
Adenoidektomia to chirurgiczne usunięcie migdałka gardłowego (adenoidu). Jest kilka wskazań do wykonania zabiegu. U część chorych nie jest on jednak zalecany. Dowiedz się, kiedy należy usunąć migdałek.
/ 29.03.2011 14:04
Proces zamykania się światła tętnic szyjnych jest długotrwały. Pierwsze objawy związane są ze zbyt słabym przepływem krwi przez mózg – zawroty i bóle głowy. W ostateczności zwężenie tętnic szyjnych może doprowadzić do udaru mózgu./ fot. Fotolia

Adenoidektomia, – czyli jak się pozbyć migdałka…

Chirurgiczne usunięcie zmienionego migdałka gardłowego zwane jest adenoidektomią. Migdałek gardłowy jest częścią pierścienia Waldeyera, który stanowi tkankę limfatyczną gardła. Tkanka ta jest elementem układu immunologicznego, który ma za zadanie obronę gardła przed atakiem patogenów.

Czasami jednak migdałek gardłowy nie spełnia swojej funkcji i zamiast bronić nasze gardło przed infekcjami staje się celem inwazji bakterii czy wirusów. Bywa również, że adenoid przerasta, co może doprowadzić do braku drożności ujścia trąbki słuchowej. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest operacja chirurgiczna.

Przeczytaj: Kiedy operacyjne usunięcie migdałków jest konieczne?

Jakie są wskazania do adenoidektomii?

Usunięcie migdałka gardłowego rozważane jest w sytuacji:
- często nawracającego ostrego zapalenia zatok przynosowych lub infekcji przewlekłej,
- nawracającego ostrego lub przewlekłego zapalenia ucha środkowego,
- nieprawidłowości rozwojowych dotyczących jamy ustnej oraz zaburzeń w uzębieniu,
- zablokowania ujścia gardłowego trąbki słuchowej przez adenoid.

Adenoidektomia daje bardzo korzystne rezultaty w nawracających zapaleniach ucha środkowego, a szczególnie w wysiękowym zapaleniu ucha środkowego.

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu?

Adenoidektomii nie należy robić, gdy chory ma: zaburzenia w układzie krzepnięcia, niektóre wady rozwojowe (rozszczep podniebienia, rozdwojenie języczka, krótkie podniebienie), choroby nerwowo-mięsniowe(szczególnie dzieci). Wskazaniem do przełożenia zabiegu jest zły stan chorego (np. zakażenia tkanki chłonnej w ostrej fazie).

Powikłania…

Usunięcie migdałka gardłowego należy do zabiegów operacyjnych, jest więc obarczone ryzykiem powikłań. Powinno być zatem wykonywane tylko w sytuacji, gdy są jednoznaczne wskazania do zabiegu.

W wyniku adenoidektomii może wystąpić krwawienie. Jest to najczęstsza konsekwencja zabiegu. Inne powikłania operacji, zdarzają się rzadziej. Obejmują m.in.: bóle gardła, bolesne przełykanie (co może prowadzić do przyjmowania zmniejszonej ilości płynów i odwodnienia), obrzęk języczka i podniebienia miękkiego (powodujące trudności w oddychaniu).
Wskazania do usunięcia migdałka gardłowego nie mogą być ustalane zbyt pochopnie, ponieważ zabieg może dać późniejsze powikłania. Adenoidektomia jest wykonywana wtedy, gdy wyczerpane zostały metody leczenia zachowawczego.

Zobacz też: Czy przerost migdałków może być groźny?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA