Adrenalina – do czego jest nam potrzebna?

Adrenalina na co dzień mobilizuje do walki z zagrożeniem, a w medycynie – ratuje życie. Jak? Do czego jest nam potrzebna adrenalina? W jakich sytuacjach wpływa na nas pozytywnie?
/ 28.09.2016 12:57

adrenalina

Fot. Fotolia

Adrenalina – hormon ludzi odważnych?

Adrenalina podwyższa poziom cukru we krwi, czyli wpływa na gospodarkę węglowodanową (włącza proces rozpadu glikogenu odpowiedzialnego za zapas energetyczny i na glukozę, czyli źródło energii).

Charakterystyczne efekty działania adrenaliny to:

  • przyspieszenie tętna,
  • wzrost ciśnienia krwi,
  • zwiększenie częstotliwości oddechów,
  • zmniejszenie aktywności układu trawiennego.

Adrenalina najczęściej pojawia się w stresujących sytuacjach. Wzrost poziomu adrenaliny pod wpływem chwilowego stresu dostarcza wielu niezapomnianych przeżyć, mobilizując organizm do działania.

Długotrwała ekspozycja na stres może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Pojawia się on w przypadku sytuacji nie do rozwiązania jak na przykład rozwód czy śmierć bliskiej osoby. Przewlekły i silny stres bardzo niekorzystnie wpływa na niemal wszystkie układy i organy. Dochodzi wówczas do zaburzeń metabolizmu w całym organizmie, które mogą przejawiać się np. atakiem serca, nerwicą, wrzodami żołądka, a nawet depresją.

Zobacz także: Zaciskasz zęby, gdy odczuwasz stres? Sprawdź, czym to grozi!

Pozytywne działanie adrenaliny

Pozytywna adrenalina to taka, kiedy hormon wywoływany jest pod wpływem chwilowego stresu, a proces nie trwa długo. Powoduje ona uczucie przypływu energii i mobilizuje organizm do działania, tak że jesteśmy w stanie podołać nawet bardzo trudnym zadaniom, na przykład w chwilach zagrożenia. Pojawia się wówczas ogromna siła i determinacja.

Adrenalina często określana jest jako tzw. hormon 3 x F, z języka angielskiego: fright, fight and flight, czyli hormon strachu, walki i ucieczki.

Pozytywna adrenalina jest niezbędna aby skoncentrować się na celu i zwiększyć motywację. Kiedy emocje już opadną odczuwalny jest stan pozytywnego zadowolenia, wówczas mówimy o pozytywnym stresie na przykład w sytuacji zdanego egzaminu. W związku z właściwościami fizjologicznymi adrenalina wykorzystywana jest również w medycynie.

"Adrenalina podawana jest w przypadku ustania rytmu serca, by pobudzić jego czynność i wznowić krążenie krwi. Aplikowana jest dożylnie, czasem również dosercowo lub domięśniowo podczas reanimacji. Poprawia również przewodzenie bodźców elektrycznych podczas użycia defibrylatora. Wykorzystywana jest także na przykład do zahamowania silnych reakcji grążących wstrząsem anafilaktycznym po ukąszeniu pszczoły lub osy u osób uczulonych i jako środek doraźny, wykorzystywany w leczeniu ostrych ataków astmy oskrzelowej" – mówi lek. med. Jarosław Krężel z Centrum Medycznego Eskulap.

Wzrost poziomu adrenaliny wywołuje również wysiłek fizyczny i sporty ekstremalne oraz wszystkie dyscypliny zespołowe i zawody sportowe, gdzie pojawia się element rywalizacji. Po wysiłku poziom adrenaliny natychmiast spada i nie czyni szkód w organizmie, szybko się relaksujemy, odczuwamy euforię i jesteśmy szczęśliwi.

Najbardziej znanym przykładem są sporty ekstremalne: skoki na bungee, jazda Ferrari, FlyBoard czy skok ze spadochronem są gwarantem dużej dawki tego hormonu.

Dodatkowo pod wpływem adrenaliny, znacznie przyspiesza metabolizm i nasila się rozkład substancji energetycznych przygotowujących organizm do zwiększonego wysiłku fizycznego. Glukoza staje się łatwiej dostępna, co powoduje jej szybsze spalanie.

Coraz więcej Polaków uprawia sporty ekstremalne

W Polsce jak wynika z danych serwisu PrezentMarzen.com znacznie rośnie popularność sportów ekstremalnych i z roku na rok przybywa miłośników mocnych wrażeń. O tym, że Polacy poszukują adrenaliny w życiu prywatnym świadczą dane serwisu. W okresie ostatnich 6 miesięcy wzrosła o ponad 30% ilość usług związanych z realizacją różnych form aktywności fizycznej, w których dominują 3 kategorie sportów ekstremalnych: za kierownicą (32 %), w powietrzu (24%) oraz w wodzie (18%).

Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez serwis, z niestandardowych propozycji aktywności fizycznej korzystają głównie ludzie młodzi i wykształceni – 43% stanowią osoby w wieku 25 – 34 lat, a 31% poniżej 24 roku życia. Na trzeciej pozycji – 17% klasyfikują się osoby pomiędzy 35 a 44 rokiem życia.

"Uprawianie sportów ekstremalnych wiąże się z doznawaniem wielkich emocji i pokonywaniem ograniczeń psychicznych. Chęć doświadczenia czegoś niezwykłego i towarzysząca temu adrenalina sprawiają, że np. skok na bungee jest dla wielu ludzi nie lada przeżyciem, a często również spełnieniem marzeń" – mówi Kornel Piesio, PR Manager serwisu PrezentMarzen.com

Warto doświadczać ciekawych doznać, aby czuć, że żyjemy. Należy jednak pamiętać, że pozytywne działanie adrenaliny na nasz organizm jest bardzo krótkotrwałe, a stan euforyczny przy nadużyciu szybko przeradza się w skrajne zmęczenie i wyczerpanie. Równowaga pomiędzy przeżyciami, które dostarczają niezapomnianych wrażeń, a zdrowym rozsądkiem jest niezwykle ważna.

Stan euforyczny, który powoduje adrenalina po ekstremalnych przeżyciach, jak np. wśród zdobywców Himalajów może uzależniać.

Zobacz także: Czym jest uzależnienie od adrenaliny?

Źródło: Materiały prasowe InnovationPR

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA