Aparat słuchowy – mała rzecz, duża poprawa

Podczas świecowania do ucha wkłada się zapaloną świecę Hopi
Słyszysz coraz gorzej, mówisz coraz głośniej, a gdy zaczyna to być nieznośne, udajesz się do specjalisty. Będzie potrzebny aparat słuchowy- mówi lekarz. Nie wpadaj jednak w panikę, to małe urządzenie pomoże Ci pozbyć się wielu problemów!
/ 01.07.2016 15:04
Podczas świecowania do ucha wkłada się zapaloną świecę Hopi

Niedosłuch powikłaniem

Stany, które mogą doprowadzić do znacznego obniżenia jakości słuchu to głównie nieleczone schorzenia laryngologiczne, głównie zapalne. Powodują one jego ubytek z największą prędkością. Pamiętajmy jednak, iż głównym sprawcą problemów ze słuchem jest hałas. Zarówno ten miejski jak i wywodzący się z przenośnych urządzeń dźwiękowych. Dlatego już w młodszym wieku należy zwrócić szczególną uwagę na zagrożenia, jakie funduje nam otaczający świat.

Czytaj: Wizyta w aptece - kupuj z głową

Na wstępie badania

Proces doboru odpowiedniego aparatu słuchowego powinien się zawsze rozpocząć od badań audiologicznych. W ich trakcie lekarz ustala rzeczywiste niedobory słuchu i zapisuje je w postaci odpowiedniego wykresu tak, by możliwe było jednoznaczne porozumienie się także z Twoim lekarzem rodzinnym. Wykres ten informuje jaki typ zaburzeń występuje w Twoim przypadku i jak poważny jest niedosłuch.

Mały system, duża poprawa

Aparat słuchowy to nie urządzenie wielkości dawno temu używanych trąbek słuchowych. Nie bój się, że znajomi od razu je zauważą, a Ty zostaniesz zarzucony gąszczem rad i pełnymi współczucia pytaniami. Jeśli nie chcesz, nikt nie musi wiedzieć, że masz aparat słuchowy! Wystarczy zaczesać włosy na ucho.

Obecnie najpopularniejszym rodzajem jest pudełeczko wielkości około 3 cm, w kolorze skóry, mocowane za małżowiną uszną, z przezroczystą częścią kierującą się wewnątrz ucha. Takie rozwiązanie zapobiega niszczeniu części elektrycznych przez woskowinę, a przy okazji dla pań może stać się obiektem dekoracji! Dla szczególnie wrażliwych możliwy jest zakup aparatu wielkości ziarnka grochu, który w całości umieszcza się w kanale słuchowym. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o propozycjach, które będą optymalne właśnie dla Ciebie!

Polecamy: Na czym polega koronarografia?

Daj sobie czas

Życie z aparatem przez pierwsze dni może nie być najprostsze. Trzeba nauczyć się jego obsługi, przyzwyczaić się do posiadania dodatkowego gadżetu, pamiętać, by w odpowiedniej chwili go założyć lub zdjąć. Zobaczysz jednak, że jakość życia, jaką zyskasz jest warta tego czasu przejściowego.

Jakość dźwięku zależy od typu i programu

Aparaty dzielimy na wiele różnych typów. Między innymi w Polsce sprzedawane są analogowe i cyfrowe. Oczywiście najlepszą jakość zapewniają nowoczesne aparaty cyfrowe. I tak, jak w domowym zestawie stereo, można je przestawiać na różne opcje. Wybierasz się na brydża z przyjaciółmi albo na przedstawienie szkolne do wnuczki? Dopasuj odpowiedni tryb pracy, by wydobyć z dźwięków ich najczystsze piękno!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: senior, ucho

Redakcja poleca

REKLAMA