Apraksja - przyczyny, objawy i leczenie

Apraksja - przyczyny, objawy i leczenie fot. Adobe Stock
Apraksja bardzo utrudnia funkcjonowanie chorym. Na pozór zwyczajne czynności jak układanie puzzli czy korzystanie z nożyczek, są dla wielu osób niewykonalne.
/ 05.12.2019 11:56
Apraksja - przyczyny, objawy i leczenie fot. Adobe Stock

Apraksja to zaburzenie neurologiczne, które polega na trudności lub niezdolności wykonywania znanych już ruchów na komendę. Chorzy mają problemy nawet z prostymi czynnościami takimi jak zapięcie guzika czy pokazanie czegoś palcem.

Apraksja – przyczyny

Główną przyczyną apraksji jest uszkodzenie mózgu, którego konsekwencją są problemy z przekazywaniem informacji pomiędzy neuronami, które są odpowiedzialne za naszą motorykę.

Do opisywanego uszkodzenia najczęściej dochodzi podczas urazów, udarów mózgu i stanów zapalnych mózgu. Zdarza się również, że apraksja jest skutkiem Alzheimera, choroby Huntingtona oraz zwyrodnienia korowo-podstawnego. 

Rodzaje i objawy apraksji

Apraksja ruchowa

Nazywana inaczej motoryczną lub kinetyczną apraksją kończyn. Pacjent jest w stanie wykonać wszystkie polecenia ruchowe, jednak sprawia mu to wiele trudności. Można odnieść wrażenie jakby wykonywał je po raz pierwszy – niezgrabnie i bardzo opornie. Apraksja ruchowa jest skutkiem  uszkodzenia tylnej części płata czołowego mózgu.

Apraksja wyobrażeniowa

Nazywana inaczej ideacyjną. Dotyczy głównie złożonych czynności. Chory rozpoczyna wykonywanie komendy, jednak w pewnym momencie się wycofuje.

Jedną z odmian apraksji wyobrażeniowej jest apraksja konstrukcyjna. Cierpiący na nią pacjenci nie są w stanie prawidłowo korzystać np. z klocków czy puzzli. Apraksja wyobrażeniowa związana jest głównie z  miażdżycą i chorobami zwyrodnieniowymi mózgu.

Apraksja wyobrażeniowo-ruchowa

Inaczej ideoruchowa. To najczęściej diagnozowana odmiana apraksji, która jest wynikiem uszkodzenia tylnej części płata ciemieniowego. Pacjent zazwyczaj ma świadomość tego, jak powinien wykonać daną komendę. Mimo tego, nie jest w stanie przejść do działania. Jedną z odmian apraksji wyobrażeniowej jest apraksja konstrukcyjna.

Apraksja ustno-twarzowa

Powoduje ją niedowład nerwów twarzowych oraz języka. Charakteryzuje się niezdolnością do naśladowania cudzych ruchów twarzy. Zdarza się również, że chory nie jest w stanie gwizdać czy pokazać języka na zawołanie.

Apraksja mowy

Chory wypowiada się bardzo niespójnie. Pomija samogłoski znajdujące się na początku i końcu słowa. Dotyczy głównie osób, które przeszły udar mózgu. Apraksja mowy często diagnozowana jest również u dzieci. W takim wypadku bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie terapii logopedycznej

Apraksja oczna

Charakteryzuje się zaburzeniem ruchów gałek ocznych. Dotyczy głównie dzieci do 1 roku życia.

Jak rozpoznać apraksję?

Apraksję rozpoznać można już na podstawie wywiadu z rodziną pacjenta. W diagnozowaniu stosuje się także rezonans magnetyczny i tomografię komputerową

Apraksja – leczenie i rokowania 

Leczenie apraksji zależy przede wszystkim od schorzenia, które za nią odpowiada. Oznacza to, że stosuje się zarówno leczenie farmakologiczne, które spowolnić ma postęp danego schorzenia np. choroby Alzheimera, jak i operacyjne.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie typy apraksji są w pełni wyleczalne. W takich przypadkach konieczna jest rehabilitacja, która poprawić ma komfort życia pacjenta.

Rokowania chorego również zależą od nasilenia schorzenia podstawowego, które spowodowało apraksję. Trzeba zdawać sobie również sprawę z tego, że apraksja często ma charakter postępujący, co nie wpływa pozytywnie na rokowania.

Inne choroby neurologiczne: 
Stwardnienie rozsiane - objawy
Padaczka - objawy i leczenie
Zespół Guillaina-Barrégo - co to takiego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA