Babeczka z makiem, na której jest pięć kleszczy. Umiesz je zauwazyć? [ZDJĘCIE]

babeczka z makiem fot. Screen Twitter.com/CDCgov
Makowa posypka ukrywa pięć niebezpiecznych pajęczaków. Zdjęcie obrazuje, jak trudno je dostrzec.
Marta Kosakowska / 10.05.2018 10:32
babeczka z makiem fot. Screen Twitter.com/CDCgov

Jak wygląda kleszcz? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy obawiają się chorób przenoszonych przez pajęczaki. Te niewielkie stworzenia mogą stanowić duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Warto nauczyć się, jak rozpoznać kleszcza. Pomocne może okazać się zdjęcie, które stało się hitem internetu.

Fotografię opublikowało na Twitterze Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC). Przedstawia ono babeczkę z makową posypką. Pomiędzy ziarnami maku ukryte zostały kleszcze. Jest ich 5. Zdjęcie obrazuje, jak małe i trudne do zauważenia są te niebezpieczne pajęczaki. Niewiele różnią się od ziarenek maku. Trzeba naprawdę wytężyć wzrok, żeby je dostrzec. Dopiero na zbliżeniu, widać je wyraźnie.


Kobieta wyjęła z ciała córki 150 kleszczy. Wcześniej myślała, że to wysypka lub przyklejone do skóry nasionka

Zdjęcie babeczki z ukrytymi kleszczami to część kampanii edukacyjnej. Ma pokazywać, jak trudno dostrzec kleszcza na skórze. Akcja ma wzmagać czujność i wzbudzać potrzebę starannego obejrzenia odzieży oraz ciała np. po spacerze po lesie. Fotografia natychmiast rozprzestrzeniła się w internecie. Ludzie udostępniają sobie zdjęcie, by uświadomić swoim bliskim, jak trudno zauważyć kleszcza.

Jak wygląda kleszcz?

Kleszcz jest pajęczakiem. Posiada 4 pary odnóży oraz nożycowate szczękoczułki. W nich ukryte są ząbki, dzięki którym kleszcz przyczepia się do powierzchni skóry. Samice kleszczy osiągają wielkość - 3-4 mm. Samce są mniejsze. Mają około 2,5 mm.

Kleszcz może żerować na skórze nawet tydzień. Pajęczak, który opił się krwi, powiększa swoje rozmiary nawet dwukrotnie. Wówczas trudno go przegapić. Należy jednak pamiętać, że im szybciej usuniemy kleszcza, tym mniejsze ryzyko ewentualnych chorób odkleszczowych. Tak wygląda kleszcz wbity w ciało.

Dowiedz się:
Fuj! To nie świeżo ugotowany bób, tylko… coś, co zagraża zdrowiu nas wszystkich!
Ratunku! Kleszcz zaatakował mojego psa

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA