barszcz sosnowskiego oparzenia fot. Adobe Stock

Barszcz Sosnowskiego – oparzenia, pierwsza pomoc, leczenie

Barszcz Sosnowskiego to jedna z najbardziej toksycznych roślin występujących w Polsce. Wywołuje na ciele zmiany podobne do oparzeń, w najgorszych przypadkach może prowadzić do śmierci. Oparzeniom wywołanym barszczem Sosnowskiego sprzyjają wysoka temperatura i wilgotność.
Marta Słupska / 21.05.2020 09:34
barszcz sosnowskiego oparzenia fot. Adobe Stock

Z barszczem Sosnowskiego, nazywanym potocznie „zemstą Stalina”, możemy mieć styczność w wielu miejscach Polski. To roślina inwazyjna, występująca na polach, nieużytkach, nad brzegami rzek. Zagraża nam nie tylko przy bezpośrednim kontakcie – może prowadzić do oparzenia na odległość, ponieważ zawarte w tej roślinie toksyczne furanokumaryny przemieszczają się wraz z powietrzem i osiadają na skórze, powodując oparzenia. Związki te mogą też dostać się do układu oddechowego, wywołując duszności. 

Spis treści:

  1. Barszcz Sosnowskiego  dlaczego jest groźny?
  2. Oparzenie barszczem Sosnowskiego  pierwsza pomoc
  3. Oparzenie barszczem Sosnowskiego  leczenie
  4. Barszcz Sosnowskiego  występowanie

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest groźny?

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny, ponieważ w wydzielanych przez roślinę sokach i olejkach eterycznych znajdują się toksyczne furanokumaryny, które pod wpływem promieniowania słonecznego wywołują zmiany skórne przypominające oparzenia (fotodermatozę).

Pierwsze objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego pojawiają się już po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną. Jednak najostrzejsze symptomy rozwijają się w czasie od pół godziny do 2 godzin. Ta opóźniona reakcja stwarza dodatkowe zagrożenie, ponieważ może uśpić czujność osoby przebywającej w pobliżu barszczu Sosnowskiego przez pewien czas, narażając na długi kontakt z toksycznymi związkami. 

Należy pamiętać, że im większe ciepło, wilgotność i promieniowanie słoneczne, tym większe zagrożenie. Lekarze alarmują, że podczas fali upałów znacząco wzrasta liczba poparzonych barszczem Sosnowskiego. 

Szkodliwość barszczu Sosnowskiego potęguje słoneczna pogoda i upały. Kontakt z rośliną jest bardzo niebezpieczny. Związki zawarte w soku barszczu Sosnowskiego wywołują oparzenia II i III stopnia. Bolesne rany na skórze można porównać z ranami powstałymi po oblaniu wrzątkiem
– ostrzega Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowa.

barszcz sosnowskiego kwiaty
Barszcz Sosnowskiego, fot. Adobe Stock

Barszcz Sosnowskiego zagraża nam nie tylko przy bezpośrednim kontakcie, ale również na odległość. Szczególnie w upały, gdyż roślina wydziela toksyczne olejki osłabiające właściwości ochronne ludzkiej skóry wystawionej na słońce. W wyniku kontaktu może dojść do pojawienia się następujących objawów:

Furanokumaryny mają łatwość wiązania się z DNA komórek skóry i przyczyniają się do ich obumierania. Początkowo mogą powodować zaczerwienienie, następnie bąble wypełnione płynem surowiczym, a w ciężkich przypadkach rany, które trudno się goją. Rozległe oparzenie barszczem Sosnowskiego może prowadzić do śmierci.

barszcz sosnowskiego wygląd
Barszcz Sosnowskiego, fot. Adobe Stock

Oparzenie barszczem Sosnowskiego  pierwsza pomoc

W przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego, należy jak najszybciej oddalić się od rośliny i unikać narażenia na promieniowanie słoneczne przez co najmniej 48 godzin. 

W przypadku zetknięcia z rośliną, należy zmyć z powierzchni skóry jej sok, przemywając obficie wodą z mydłem. Zaleca się zdjęcie ubrania, które mieliśmy na sobie, i upranie go wraz z innymi przedmiotami, by nie doszło do wtórnego oparzenia.

Jeśli doszło do kontaktu związków roślinnych z oczami, trzeba dokładnie umyć je wodą i chronić przed promieniowaniem ultrafioletowym, np. zakładając okulary z filtrem przeciwsłonecznym.

Oparzenie barszczem Sosnowskiego  leczenie

W przypadku wystąpienia objawów oparzenia barszczem Sosnowskiego, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jeśli po oparzeniu barszczem Sosnowskiego na skórze pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich zerwania, można miejscowo zastosować maści lub kremy kortykosteroidowe.

W przypadku wystąpienia objawów oparzenia barszczem Sosnowskiego, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jeśli po oparzeniu barszczem Sosnowskiego na skórze pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich zerwania, można miejscowo zastosować maści lub kremy kortykosteroidowe.

barszcz sosnowskiego jak wygląda
Barszcz Sosnowskiego, fot. Adobe Stock

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to jedna z największych roślin zielnych, osiąga 3-5 metrów i jedna z najbardziej toksycznych na terenie Polski. Lubi miejsca wilgotne. Wygląda niepozornie, przypomina koper z łatwymi do rozpoznania białymi kwiatami rosnącymi w dużych baldach, a także charakterystycznymi purpurowymi plamkami na łodydze. Wiosną można go poznać po dużych liściach, przypominających łopian, jednak barszcz ma większe blaszki liściowe i haczykowate zakończenia. Latem barszcz przypomina dzięgiel, jednak ta druga roślina ma bardziej kuliste kwiatostany. 

Zwracajmy uwagę na otoczenie! Widząc duży chwast, unikajmy przypadkowego dotknięcia nogą czy ręką. Strzeżmy się także dłuższego przebywania w sąsiedztwie tej rośliny. Szczególnie, gdy słońce ostro grzeje, a temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza
– radzą specjaliści.

Napotkanie barszczu Sosnowskiego jest bardzo prawdopodobne na łąkach i pastwiskach, brzegach rzek i strumieni, obrzeżach lasów, na polach i skarpach rowów.

Więcej na podobny temat:
Jak wygląda barszcz Sosnowskiego? Zdjęcia
Jak rozpoznać rośliny trujące?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)