Sposoby na oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc, domowe metody, maści

sposoby na oparzenia słoneczne fot. Adobe Stock, fotoduets
Sposoby na oparzenia słoneczne należy stosować według ważnych reguł: powinniśmy działać jak najszybciej, podstawą jest schłodzenie ciała i zahamowanie postępującego uszkodzenia skóry. W dalszej kolejności celem jest regeneracja uszkodzonej skóry i przyspieszenie gojenia.
/ 14.06.2021 10:06
sposoby na oparzenia słoneczne fot. Adobe Stock, fotoduets

Spis treści: 

  1. Oparzenia słoneczne – jak wyglądają i skąd się biorą?
  2. Sposoby na oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc
  3. Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
  4. Maści na oparzenia słoneczne
  5. Sposoby ma oparzenia słoneczne - czego unikać?
  6. Jak długo utrzymuje się oparzenie słoneczne?
  7. Zapobieganie oparzeniom słonecznym

Oparzenia słoneczne ​– jak wyglądają i skąd się biorą?

Oparzenie słoneczne objawia się najpierw bolesnym rumieniem skóry, następnie przy cięższych oparzeniach powstają pęcherze

Do oceny ciężkości oparzenia słonecznego stosuje się 3-stopniową skalę:

  • oparzenie słoneczne I stopnia - dotyczy powierzchni naskórka, występują: zaczerwienienie, niewielki ból i obrzęk,
     
  • oparzenie słoneczne II stopnia - dotyczy naskórka i skóry właściwej, powoduje: pęcherze wypełnione płynem surowiczym, ból, obrzęk i zaczerwienienie skóry; wymaga leczenia,
     
  • oparzenie słoneczne III stopnia - obejmuje warstwę podskórną, skórę właściwą i naskórek, występują: biała skóra, nie reaguje na dotyk wskutek uszkodzenia receptorów czuciowych; jest to poważny i bardzo rzadki rodzaj oparzenia słonecznego.

Najczęściej dochodzi do oparzeń słonecznych pierwszego stopnia, rzadziej drugiego stopnia i najrzadziej głębokich oparzeń.

Oparzeniom słonecznym towarzyszy ból i świąd skóry, mogą się również pojawić objawy ogólne: dreszcze, wrażenie chłodu, a przy udarze cieplnym – gorączkanudności, wymioty i zawroty głowy

oparzenia słoneczne
fot. Oparzenie słoneczne drugiego stopnia/Adobe Stock, maksim28142

Za oparzenia słoneczne odpowiada przede wszystkim promieniowanie UVB – w zbyt dużej dawce powoduje rumień, reakcje alergiczne, sprzyja powstawaniu nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego z nich – czerniaka. Promieniowanie UVB ma też korzystny wpływ na zdrowie, ponieważ wytwarza w skórze witaminę D3. Z kolei promieniowanie UVA ma mniejszy udział w oparzeniach skóry, wnika głębiej i przy długotrwałym działaniu powoduje zmiany w tkance łącznej skóry, przyspieszając jej starzenie się.

Sposoby na oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

W przypadku pojawienia się oparzenia słonecznego pierwszym bardzo ważnym krokiem jest jak najszybsza reakcja i schłodzenie skóry najlepiej chłodną wodą. Następnie możemy stosować środki takie jak żele hydrożelowe i kompresy schładzające, które łagodzą ból oraz chronią przed postępującymi uszkodzeniami skóry.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne 

Jeśli nie mamy akurat pod ręką preparatów chłodzących na oparzenia z apteki, możemy sięgnąć do lodówki po kefir lub maślankę.  

Domowe sposoby radzenia sobie z poparzeniami, typu okłady z kefiru, maślanki czy ogórków będą wspomagały pierwszy etap, czyli chłodzenie skóry. Dzięki nim można złagodzić ból i uczucie pieczenia. Raczej nie będą wspomagały jej regeneracji. Równie dobrze można zastosować po prostu chłodną wodę lub kompres
– wyjaśnia dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej, właściciel Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Z domowych sposobów na oparzenie słoneczne na etapie regeneracji i gojenia się skóry pomocny jest aloes, który nawilża skórę lub nagietek, który koi skórę i wspomaga zlikwidować stany zapalne.

Maści na oparzenia słoneczne

Po pierwszych działaniach kojących i chłodzących należy zadbać o poparzoną, a więc uszkodzoną i przesuszoną skórę. Maści na oparzenia słoneczne (lub żele, kremy) pomogą w regeneracji i przyspieszą procesy naprawcze skóry. Koniecznie trzeba unikać dalszej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. 

Aby skóra poparzona słońcem goiła się szybciej, najlepiej użyć maści z witaminą E, które łagodzą podrażnioną skórę i dodatkowo nawilżają ją i działają przeciwzapalnie. A także preparatów z witaminą B5, a więc D-panthenolem, który wpływa na przyspieszenie podziałów komórek, a więc stymuluje naturalne procesy regeneracyjne, a dodatkowo ma działanie przeciwzapalne i poprawia nawilżenie skóry. Na oparzenia słoneczne warto też nałożyć maści z kwasem hialuronowym poprawiającym poziom nawilżenia naskórka. Pomocne będą również preparaty lekko natłuszczające, na bazie naturalnych składników np. lanoliny
– mówi dr Marek Wasiluk.

Sposoby ma oparzenia słoneczne - czego unikać?

Stosując nieodpowiednie kosmetyki, możemy dodatkowo zaszkodzić skórze. Niektórych substancji lepiej unikać. Po oparzeniu słonecznym i w czasie gojenia się skóry trzeba zrezygnować z preparatów dodatkowo przesuszających i podrażniających skórę.

Absolutnie unikamy wszelkich kosmetyków z witaminą C i retinolem (witaminą A). Nie stosujemy żadnych peelingów. Skóry nie można wystawiać także na dalsze promieniowanie UV. Niestety na taką podrażnioną skórę niekorzystnie będą działały filtry UV – będą ją niepotrzebnie podrażniać, więc koło się zamyka. Lepiej ograniczyć ekspozycję na słońce
– mówi dr Marek Wasiluk.

Jak długo utrzymuje się oparzenie słoneczne?

Oparzenie słoneczne pierwszego stopnia znika w ciągu 1-2 dni. Jego skutki są odwracalne. Czas trwania oparzenia słonecznego drugiego stopnia wynosi 3-6 tygodniGojenie się oparzeń trzeciego stopnia następuje bardzo wolno ze względu na znaczne uszkodzenia tkanek - może trwać miesiącami.

Czasami po oparzeniu słonecznym pozostają ciemniejsze przebarwienia na skórze na wiele tygodni, miesięcy lub lat. Przeczytaj też: Białe plamki po opalaniu oraz brązowe plamki na nogach

Oparzenia słoneczne pojawiają się w czasie od kilku godzin do doby od ekspozycji na słońce. Pęcherze wypełnione płynem surowiczym po kilku dniach pękają, a skóra zaczyna się łuszczyć.

Ważna informacja jest taka, że  u osoby o bardzo jasnej karnacji oparzenie słoneczne może wystąpić w czasie krótszym niż 15 minut na słońcu w południe. Osoba o ciemniejszej karnacji może tolerować przez kilka godzin taką samą dawkę promieniowania.

Zapobieganie oparzeniom słonecznym

Najlepszym sposobem na oparzenia słoneczne jest oczywiście zapobieganie im. Szczególnie ważne jest unikanie długiej ekspozycji słonecznej, szczególnie w godzinach 10-15, oraz stosowanie kremów z wysokim filtrem UV.

Nie należy też łączyć opalania ze stosowaniem niektórych związków chemicznych. Zawarte w pewnych lekach, ziołach lub kosmetykach substancje mogą uwrażliwiać skórę na promieniowanie i powodować w krótkim czasie oparzenia.

Jeśli nasza skóra będzie mieć kontakt ze promieniowaniem słonecznym, nie stosujmy kosmetyków z retinolem. Uważajmy też na niektóre zioła, w tym szczególnie dziurawiec. Uczulenie na słońce mogą powodować również olejki, w tym te używane do produkcji perfum. Przede wszystkim uważamy jednak na słońce w przypadku stosowania leków (niektórych antybiotyków, leków przeciwbólowych, leków stosowanych w leczeniu alergii, niektórych leków psychotropowych), a także przy antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej
– mówi dr Marek Wasiluk.

Mniejsze lub większe niepożądane reakcje po kontakcie z promieniami słonecznymi często wywołują rośliny baldaszkowate zawierające psolareny, które uwrażliwiają skórę na słońce. Należą do nich seler, marchew, arcydzięgiel, barszcz zwyczajny, lubczyk, ruta zwyczajna.

Warto zwrócić uwagę na skład kosmetyków i leków lub suplementów, z których korzystamy, gdyż w ich składzie mogą znajdować się substancje sprzyjające reakcji uczuleniowej po kontakcie z promieniami słonecznymi.

Czytaj także:
Udar słoneczny u dziecka - rozpoznanie i pierwsza pomoc
Potówki na nogach – jak wyglądają i jak się ich pozbyć?
Wysypka po opalaniu – możliwe przyczyny i leczenie

Marek Wasiluk
dr
Marek Wasiluk
specjalista medycyny estetycznej

Specjalista medycyny estetycznej. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Autor eksperckiego bloga  www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA