co na oparzenie słoneczne fot. Adobe Stock

Domowe i apteczne sposoby na oparzenia słoneczne. Komentarz eksperta

Oparzenia słoneczne powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Po pierwszym objawie, jakim jest rumień, często pojawiają się bolesne i swędzące pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Leczenie oparzenia słonecznego polega na chłodzeniu, a następnie wspomaganiu regeneracji i nawilżaniu skóry.
/ 17.06.2020 10:06
co na oparzenie słoneczne fot. Adobe Stock

Spis treści: 

  1. Oparzenia słoneczne - jak wyglądają i skąd się biorą?
  2. Co jest dobre na oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc
  3. Maści, żele na oparzenia słoneczne
  4. Których substancji unikać, gdy się opalamy

Oparzenia słoneczne ​– jak wyglądają i skąd się biorą?

Oparzenie słoneczne objawia się najpierw bolesnym rumieniem skóry, następnie przy cięższych oparzeniach powstają pęcherze. Pojawiają się w czasie od kilku godzin do doby od ekspozycji na słońce. Pęcherze wypełnione są płynem surowiczym, po kilku dniach pękają, a skóra zaczyna się łuszczyć. Oparzeniom słonecznym towarzyszy ból i świąd skóry, mogą się również pojawić dreszcze, wrażenie chłodu, a przy udarze cieplnym – gorączkanudności, wymioty i zawroty głowy. Zmiany skórne powstałe w wyniku oparzenia słonecznego znikają po ok. tygodniu, jednak czasami pozostawiają ciemniejsze przebarwienia na wiele tygodni, miesięcy lub lat.

oparzenia słoneczne
Pęcherze w oparzeniu słonecznym, fot. Adobe Stock

Za oparzenia słoneczne odpowiada przede wszystkim promieniowanie UVB – w zbyt dużej dawce powoduje rumień, reakcje alergiczne, sprzyja powstawaniu nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego z nich – czerniaka. Promieniowanie UVB ma jednak też korzystny wpływ na zdrowie, ponieważ wytwarza w skórze witaminę D3. Z kolei promieniowanie UVA ma mniejszy udział w oparzeniach skóry, wnika głębiej i przy długotrwałym działaniu powoduje zmiany w tkance łącznej skóry, przyspieszając jej starzenie się.

Co jest dobre na oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

W przypadku pojawienia się oparzenia słonecznego pierwszym bardzo ważnym krokiem jest jak najszybsza reakcja i schłodzenie skóry najlepiej chłodną wodą. Preparatami, jakie następnie możemy stosować, które pomogą przynieść ulgę są wszelkiego rodzaju żele hydrożelowe i kompresy schładzające.

Domowe sposoby radzenia sobie z poparzeniami, typu okłady z kefiru, maślanki, czy ogórków będą wspomagały pierwszy etap, czyli chłodzenie skóry. Dzięki nim można złagodzić ból i uczucie pieczenia. Raczej nie będą wspomagały jej regeneracji. Równie dobrze można zastosować po prostu chłodną wodę lub kompres
– mówi dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej, właściciel Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Maści, żele na oparzenia słoneczne

Po pierwszych działaniach kojących i chłodzących należy zadbać o poparzoną, a więc uszkodzoną i przesuszoną skórę. Można pomóc jej w regeneracji. Koniecznie trzeba unikać dalszej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Aby skóra poparzona słońcem goiła się szybciej, najlepiej użyć preparatów z witaminą E, które łagodzą podrażnioną skórę i dodatkowo nawilżają ją i działają przeciwzapalnie. A także preparatów z witaminą B5, a więc D-panthenolem, który wpływa na przyspieszenie podziałów komórek, a więc stymuluje naturalne procesy regeneracyjne, a dodatkowo ma działanie przeciwzapalne i poprawia nawilżenie skóry. Warto też sięgnąć po maści z kwasem hialuronowym poprawiającym poziom nawilżenia naskórka. Dobroczynne będą również preparaty lekko natłuszczające, na bazie naturalnych składników np. lanoliny
– mówi dr Marek Wasiluk.

Z domowych sposobów na etapie regeneracji i gojenia się skóry może pomóc aloes, który nawilża skórę lub nagietek, który koi skórę i wspomaga zlikwidować stany zapalne.

Czego unikać po oparzeniu słonecznym

Stosując nieodpowiednie kosmetyki, możemy dodatkowo zaszkodzić skórze. Niektórych substancji lepiej unikać. Po poparzeniu i w czasie gojenia się skóry trzeba zrezygnować z preparatów dodatkowo przesuszających i podrażniających skórę.

Absolutnie unikamy wszelkich kosmetyków z witaminą C, z retinolem (witaminą A). Nie stosujemy, żadnych peelingów. Nie można jej wystawiać także na dalsze promieniowanie UV. Niestety na taką podrażnioną skórę niekorzystnie będą działały filtry UV – będą ją niepotrzebnie podrażniać, więc koło się zamyka. Lepiej więc ograniczyć ekspozycję na słońce
– mówi dr Marek Wasiluk.

Których substancji unikać, gdy się opalamy

Zawarte w niektórych lekach, ziołach lub kosmetykach związki chemiczne mogą uwrażliwiać naszą skórę na promieniowanie słoneczne. W rezultacie nawet po chwilowej ekspozycji może dojść do reakcji fototoksycznej. Powstałe w ten sposób zmiany nazywane są fotodermatozami i przypominają poparzenie. Mogą pojawić się: rumień, pęcherze, wysypka i przebarwienia.

Jeśli nasza skóra będzie mieć kontakt ze promieniowaniem słonecznym, nie stosujmy kosmetyków z retinolem. Uważajmy też na niektóre zioła, w tym szczególnie dziurawiec. Uczulenie na słońce mogą powodować również olejki, w tym te używane do produkcji perfum. Przede wszystkim uważamy jednak na słońce w przypadku stosowania leków (niektórych antybiotyków, leków przeciwbólowych, leków stosowanych w leczeniu alergii, niektórych leków psychotropowych), a także przy antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej
– mówi dr Marek Wasiluk.

Mniejsze lub większe niepożądane reakcje po kontakcie z promieniami słonecznymi często wywołują rośliny baldaszkowate zawierające psolareny, które uwrażliwiają skórę na słońce. Należą do nich seler, marchew, arcydzięgiel, barszcz zwyczajny, lubczyk, ruta zwyczajna. Warto zwrócić uwagę na skład kosmetyków i leków lub suplementów, z których korzystamy, gdyż w ich składzie mogą znajdować się substancje sprzyjające reakcji uczuleniowej po kontakcie z promieniami słonecznymi.

Więcej na podobny temat:
Uczulenie na słońce - objawy alergii, leczenie, wysypka od słońca
Uczulenie na słońce u dzieci - objawy i leczenie alergii na słońce
Jak w naturalny sposób chronić skórę przed słońcem?
Palenie papierosów i słońce - czym to grozi?

Marek Wasiluk
dr
Marek Wasiluk
specjalista medycyny estetycznej

Specjalista medycyny estetycznej. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Autor eksperckiego bloga  www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/07.07.2020 15:05
Teraz muszę się strasznie chronić bo jestem po quadrostar pro yellow gdzie to jest właśnie laser na zamykanie naczynek.....