9 maja ruszyła ogólnopolska akcja badań spirometrycznych, mająca na celu zbadanie kondycji płuc Polaków. Specjalnie przygotowany na tę okazję spirobus odwiedzi prawie 200 lokalizacji w całym kraju. Celem akcji jest promocja badań profilaktycznych i szerzenie wiedzy na temat chorób układu oddechowego.
Organizatorem ogólnopolskiej akcji badań spirometrycznych jest Fundacja NEUCA dla Zdrowia, współpracująca z aptekami działającymi w ramach programu PARTNER+. Realizując swój cel statutowy, jakim jest promocja opieki farmaceutycznej oraz działania edukacyjne i profilaktyczne, fundacja współdziała w tym przedsięwzięciu z Polską Profilaktyką oraz Polską Federacją Chorych na Astmę Alergię i POCHP.
– Szacuje się, że na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków. Około 4 mln na astmę a 2,5 mln na obturacyjną chorobę płuc, czyli POChP. Niestety połowa chorych na astmę i ponad ¾ chorych na POCHP nie wie o swojej chorobie. Dlatego tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań spirometrycznych, które pomagają w postawieniu diagnozy. Wykrycie schorzenia w odpowiednim czasie pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia, które poprawia jakość życia i często pozwala na wydłużenie życia chorego – komentuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, Przewodniczący Zarządu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.
Spirometria to badanie, podczas którego mierzy się pojemność płuc oraz przepływ powietrza przez poszczególne partie układu oddechowego. Badanie jest bezbolesne i trwa ok. 10 minut. Badanie służy ocenie wydolności oddechowej człowieka. Dzięki niemu możemy rozpoznać POCHP a także określić stopień kliniczny astmy oskrzelowej.
W trakcie każdego badania na miejscu obecny będzie wykwalifikowany personel medyczny, który wykona badania i udzieli fachowych porad w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego.
Pierwszego dnia akcji spirobus stacjonował w Warszawie przy ulicy Wolskiej 81, między godzinami 9.00 a 15.00, przy siedzibie partnera akcji. Następnie ruszył do Katowic. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie czternastu dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.
Zobacz też: Domowe metody na objawy astmy!
Na podstawie materiałów prasowych/mn
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!