Biedronki azjatyckie to plaga jesienią. Mogą być niebezpieczne

biedronki azjatyckie fot. Adobe Stock
Październik to ich ulubiony miesiąc. Wlatują masowo do mieszkań, siedzą na balkonach. Lekarze ostrzegają - mogą być groźne zwłaszcza dla alergików i dzieci.
Małgorzata Germak / 16.10.2019 13:21
biedronki azjatyckie fot. Adobe Stock

Zauważyłaś ostatnio u siebie w domu i na balkonie dziwne biedronki? Wyglądają inaczej niż dobrze nam znane, polskie, czerwone. Pojawiają się w ogromnych ilościach. Teraz jest właśnie ich ulubiony czas. Czy biedronki azjatyckie to plaga? Dobre dla nas nie są - to fakt.

Jak wygląda biedronka azjatycka?

Pochodzi z Azji i jest gatunkiem chrząszcza. Nazywana jest też arlekinem. W Polsce biedronki azjatyckie pojawiły się dopiero kilka lat temu. Chociaż najczęściej występują na krzewach i drzewach liściastych, lubią też wchodzić i wlatywać do domów.

Wyglądają trochę inaczej niż nasze, polskie, czerwone biedronki. Ich ubarwienie może być żółte, pomarańczowe, ale też i czarne. Liczba kropek może sięgać nawet 23. Mają długość 5-8 mm.

Mogą być niebezpieczne

Biedronki azjatyckie potrafią ugryźć człowieka. Nic wielkiego się nie stanie, jeśli nie wystąpi reakcja alergiczna. Jednak u wielu osób z alergią, takie ukąszenie może być niebezpieczne dla zdrowia. Lekarze ostrzegają, że już jedno ugryzienie może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Jak donosi Polsat News w gorzowskim szpitalu odnotowano przypadek pacjentki, która trafiła na oddział z bardzo dużym rumieniem po ugryzieniu przez taką biedronkę. Na szczęście lekarze zajęli się nią i wszystko dobrze się skończyło.

Biedronki azjatyckie wydzielają jad, który zawiera toksyczną substancję drażniącą oczy. Dlatego warto szczególnie uważać na dzieci, które bez oporów wyciągają ręce do owadów.

Są szkodnikami

Nie tylko są niemile widziane w naszych mieszkaniach i domach, ale i w naturze. Biedronki azjatyckie lubią żerować na owocach. Są bardzo płodne i drapieżne, istnieją więc obawy, że staną się uciążliwymi szkodnikami w sadach.

Mogą też być gatunkiem zagrażającym rodzimym gatunkom biedronek.
Czy jest z nich jakiś pożytek? Tak, ograniczają populacje mszyc, które są ich pokarmem.

Czytaj też:Twój dom zaatakowały pluskwy? Wytocz przeciwko nim ciężkie działa!9 ciekawostek na temat kleszczy!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA