Ból kręgosłupa to problem, który dotyczy coraz młodszych osób. Powodem jest najczęściej praca siedząca – wielu z nas pracuje przy komputerze, za biurkiem, cały dzień przebywając w tej samej pozycji. Tymczasem kręgosłup nie lubi nie tylko przeciążeń, ale też stateczności i braku ruchu. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiednich ćwiczeń, będziemy go nadwyrężać i nie będziemy o niego dbać, bóle pleców mamy jak w banku.
5 prostych sposobów na problemy z kręgosłupem
Ból kręgosłupa – powody
Powodów bólu kręgosłupa może być wiele – od pozornie błahych, jak naciągnięcie mięśni, aż do poważnych, na przykład nowotwór. Dlatego właśnie nie powinniśmy lekceważyć bólu pleców.
Oto najczęstsze powody bólu kręgosłupa:
- dyskopatia lędźwiowa,
- przesunięcie się kręgów, czyli kręgozmyk,
- zwężenie kanału kręgowego,
- uszkodzenie stawów,
- naciągnięcie mięśni,
- nowotwór,
- stan zapalny okolic kręgosłupa,
- chodzenie na wysokich obcasach,
- degeneracja krążka międzystawowego,
- stres,
- zwyrodnienie kanału kręgowego.
Jak diagnozować ból kręgosłupa?
Jeśli dokuczają nam bóle pleców, lekarz może skierować nas na badania, które wskażą, co jest powodem dolegliwości. Najczęściej wykonywane są w tym celu: badanie rentgenowskie, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.
Leczenie bólu kręgosłupa
To, jakie leczenie będzie dla nas odpowiednie, zależy od przyczyny, która powoduje u nas ból kręgosłupa. O odpowiednim postępowaniu powinien zdecydować lekarz. Przy poważniejszych schorzeniach, takich jak dyskopatia, skolioza czy choroba zwyrodnieniowa stawów, konieczna może być operacja.
Przy tych łagodniejszych specjalista może zalecić stosowanie leków rozkurczowych, kortykosterydów lub niesterydowych leków przeciwzapalnych, a nawet odpowiednio dobranych masaży. Niektórym ulgę przynoszą także zabiegi medycyny alternatywnej – akupresura lub akupunktura.
Domowe sposoby na ból pleców
W zależności od przyczyny bólu chorym poleca się termoterapię, czyli stosowanie zimnych lub ciepłych okładów. Nieocenione są także regularne ćwiczenia fizyczne, które wzmacniają i rozciągają kręgosłup.
O tę część ciała powinniśmy jednak dbać na co dzień: nie dźwigać zbyt dużych ciężarów, nie garbić się, siedzieć prosto, nie podnosić nic ciężkiego z pozycji prostych nóg (zawsze należy najpierw ukucnąć) czy nie przebywać zbyt długo w jednej pozycji.
Boli cię kręgosłup? Wypróbuj te ćwiczenia!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!