Bolesne miesiączki – co oznaczają?

bolesna miesiączka fot. Fotolia
Kiedy ból w czasie miesiączki sygnalizuje poważne dolegliwości? Sprawdź co może oznaczać i w jakich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza!
/ 08.07.2019 13:48
bolesna miesiączka fot. Fotolia

Na bóle podczas menstruacji skarżą się przede wszystkim kobiety młode, które nie rodziły jeszcze dzieci. Dolegliwości tego rodzaju mogą, choć nie muszą, świadczyć o poważnych chorobach. W wielu przypadkach wpływają w istotny sposób na komfort codziennego funkcjonowania. Obecnie medycyna daje możliwości wyraźnego zmniejszenia dolegliwości bólowych i tym samym poprawy jakości życia. Warto wiedzieć, jak we własnym zakresie  radzić sobie z problemem, a kiedy należy skonsultować się ze specjalistą.

Naturalne objawy okołomiesięczkowe

Podczas comiesięcznego krwawienia większość kobiet odczuwa specyficzny ból, umiejscowiony w podbrzuszu, który spowodowany jest skurczami macicy w trakcie menstruacji.

– Może on pojawić się nawet kilka dni przed jej wystąpieniem, sygnalizując zbliżające się krwawienie. Ból najsilniejszy jest w ciągu pierwszych dwóch, trzech dni, potem stopniowo ustępuje. Może on promieniować do ud, pachwin, a nawet do pleców i krzyża – mówi dr Piotr Głodek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku.

Zdarza się jednak, że dolegliwości mają charakter wtórny i wywoływane są przez inne patologie w zakresie układu rozrodczego lub miednicy mniejszej. Do najczęstszych przyczyn, powodujących silne bóle miesiączkowe, zaliczamy: endometriozę, mięśniaki macicy, a także zrosty w miednicy mniejszej.

Jeśli intensywny ból pojawia się przed miesiączką i ustępuje wraz z jej początkiem, a w pozostałych dniach cyklu podczas współżycia kobieta odczuwa znaczny dyskomfort, przyczyną może być endometrioza – dodaje ekspert. – Nie jest to jednak regułą, a  potwierdzenie diagnozy wymaga przeprowadzenia dokładnych badań (czasem zabiegowych).  

Endometrioza to występowanie endometrium, czyli błony śluzowej jamy macicy, poza jej obszarem, np. na jajnikach, jajowodach, jelitach, w otrzewnej. Ze względu na brak swoistych objawów, postawienie ostatecznej diagnozy nie zawsze jest łatwe. Odpowiednio przeprowadzony wywiad oraz badanie ginekologiczne (wykonane optymalnie podczas pierwszych dni miesiączki) bardzo pomaga w postawieniu wstępnego rozpoznania i podjęciu odpowiedniego leczenia.

– Zdarza się również, że bolesne miesiączki mogą być pierwszym objawem mięśniaków macicy oraz zrostów wewnątrzotrzewnowych, które coraz częściej pojawiają się u pacjentek po cesarskim cięciu. Wymagają one  szczególnej diagnostyki. Ból może być też efektem wad anatomicznych narządu rodnego, ale z reguły objawy obserwowane są  już  u dziewczynek w okresie pokwitania i dość szybko są diagnozowane – dodaje dr Głodek.

Zobacz też: Zaburzenia miesiączkowania – vademecum

Jak sobie radzić z bólem?

Jedną z metod łagodzenia bólu miesiączkowego jest stosowanie ciepłych okładów na podbrzusze lub kąpieli, które zmniejszają napięcie mięśniowe. Ulgę przynoszą również zioła, które działają uspokajająco i rozkurczowo, dzięki czemu niwelują nieprzyjemne dolegliwości. Należą do nich m.in.: mięta, melisa, rumianek, nagietek. Pomóc mogą również dostępne bez recepty rozkurczowe lub przeciwbólowe leki.

U części kobiet obserwuje się ustanie uciążliwych dolegliwości miesiączkowych wraz z wiekiem. Wpływ na to może mieć m.in. przebyty poród. Urodzenie dziecka w sposób naturalny zwykle powoduje silne rozciągnięcie szyjki macicy, co z kolei ułatwia odpływ krwi menstruacyjnej, dzięki czemu ból ustaje lub jest zdecydowanie łagodniejszy – dodaje ginekolog.

Jednym z potwierdzonych sposobów łagodzenia bolesnych miesiączek, w tym tych spowodowanych endometriozą, jest regularna aktywność fizyczna. Ćwiczenia (około 3 razy w tygodniu po 45 minut) dają często efekt analogiczny do zastosowania leków przeciwbólowych. Doniesienia z badań klinicznych, realizowanych na wielotysięcznych grupach kobiet, potwierdzają takie rezultaty. Może to być związane z wydzielaniem podczas wysiłku fizycznego endorfin, które z jednej strony poprawią samopoczucie, a z drugiej łagodzą dolegliwości bólowe.

Kiedy do lekarza?

Wizyta u lekarza ginekologa jest konieczna w sytuacji, gdy silny ból menstruacyjny pojawił się nagle lub jest o wiele silniejszy niż dotychczas. Zaniepokoić powinny też bardzo obfite krwawienia lub inne, uciążliwe objawy, takie jak wymioty, omdlenia czy biegunki podczas menstruacji.

Porada specjalisty jest również wskazana, gdy miesiączki pojawiają się nieregularnie lub występujący ból uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Po zebraniu wywiadu, przeprowadzeniu badania ginekologicznego oraz wykonaniu dodatkowych badań (jeśli są konieczne), jesteśmy w stanie postawić właściwą diagnozę. Tym samym możliwe jest zaplanowanie odpowiedniego leczenia, które skutkować będzie ustąpieniem dolegliwości i lepszym samopoczuciem pacjentki – mówi dr Piotr Głodek.

Zobacz też: Z forum medycznego: co oznacza plamienie przed miesiączką?

Artykuł stworzony dla Zdrowie.wieszjak przez specjalistów Invicta. 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA