Bóle miesiączkowe, czyli co może wskazywać na endometriozę?
Ból występujący podczas miesiączki, przed nią lub po niej jest częstym zjawiskiem u kobiet chorujących na endometriozę. Ból odczuwany przez kobiety opisywany jest jako ostry, kłujący, a czasem głęboko przeszywający. Jego intensywność rozciąga się od względnie niewielkiego aż po skrajnie dokuczliwy, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.
Ból może promieniować do pleców, krocza. W zależności od zaawansowania choroby bólowi podbrzusza może towarzyszyć ból przy wypróżnianiu, ból w innych okolicach jamy brzusznej. Dolegliwości bólowe mogą wystąpić także w trakcie współżycia, badania lekarskiego lub całkiem niezależnie od cyklu miesiączkowego.
Pacjentki, u których występują bolesne miesiączki, często zgłaszają się do lekarza po pomoc nie zdając sobie sprawy, że mogą być chore na endometriozę. Dlatego powinny zostać poddane odpowiedniej diagnostyce, a nie przyjmować ciągle leki przeciwbólowe.
Ból w trakcie trwania miesiączki powstaje na wskutek naciągania się ognisk endometriozy i zrostów w trakcie skurczów macicy, które powodują usuwanie krwi miesiączkowej.
Jak się leczyć?
Zależnie od stopnia nasilenia bólu pacjentka może przyjmować niesterydowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty w aptekach, sklepach takie jak paracetamol i ibuprofen lub silniejsze leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza np. pochodne morfiny.
Czasami do leków przeciwbólowych dodawane są leki rozkurczające. Pacjentki po tego typu leczeniu odczuwają znaczną poprawę.
Aby zmniejszyć dolegliwości, można zastosować także leczenie hormonalne ciągłe, np. dwuskładnikową tabletkę antykoncepcyjną, progesteron, analogi GNRH, inhibitory aromatazy. Spowoduje ono znaczną poprawę. Jednak po zaprzestaniu terapii ból powraca. Jako inną metodę leczenia, o dłuższym efekcie polecane jest chirurgiczne usunięcie ognisk i zrostów endometrialnych w trakcie laparoskopii. Leczenie to często przynosi znaczną poprawę.
Czytaj też:
Jakie są objawy endometriozy?
Wszystko o przeroście endometrium
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!