Przerost endometrium – objawy, leczenie, czy to rak? fot. Fotolia

Przerost endometrium – objawy, leczenie, czy to rak?

Taką diagnozę każdego dnia słyszą tysiące Polek. Sprawdź, co może ona oznaczać.
Agnieszka Czechowska / 20.02.2019 12:56
Przerost endometrium – objawy, leczenie, czy to rak? fot. Fotolia

Endometrium, czyli błona śluzowa macicy, cyklicznie zmienia się. Zasadniczy wpływ na to ma stężenie hormonów żeńskich. W czasie dojrzewania pęcherzyków Graffa (czyli do momentu owulacji) endometrium rozrasta się. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, w drugiej połowie cyklu  przestaje rosnąć, aż w końcu złuszcza się (wtedy miesiączkujemy). Niekiedy jednak proces ten nie przebiega harmonijnie, błona nie złuszcza się dostatecznie i pojawia się przerost endometrium.

Skąd ten problem?

Za powiększenie się endometrium (czyli jego pogrubienie) zwykle odpowiadają zaburzenia hormonalne. Takie powikłania mogą przytrafić się zarówno młodszym jak i starszym kobietom, tyle że w przypadku seniorek (po menopauzie) przerost endometrium zwiększa ryzyko wystąpienia raka endometrium, czyli trzonu szyjki macicy.

U młodszych kobiet choroba ta może natomiast utrudniać zajście w ciążę.

Przerost endometrium – objawy

Najczęstszymi objawami przerostu endometrium są obfite miesiączki oraz krwawienia międzymiesiączkowe a także bóle w czasie stosunku płciowego. Wskazaniem do natychmiastowej wizyty u ginekologa są także krwawienia i plamienia, które pojawiają się po menopauzie.   

Co to takiego endometrioza?

Przerost śluzówki macicy – diagnoza i leczenie

Żeby określić wielkość endometrium i znaleźć przyczyny ewentualnego jej pogrubienia wykonuje się USG, badania hormonalne, histeroskopię. O tym, które badania są konieczne w danym przypadku, decyduje lekarz.

Grubość endometrium u kobiet po menopauzie nie powinna przekraczać 5-8 mm, u kobiet miesiączkujących  - 10-12 mm. Jeśli te normy są znacznie przekroczone, konieczne bywa łyżeczkowanie macicy (w czasie zabiegu usuwa się nadmiar tkanki).

U młodszych kobiet często wystarcza jednak stosowanie leków hormonalnych, które ograniczają tempo narastania komórek endometrium. W przypadku kobiet po klimakterium lekarze często zalecają biopsję endometrium. Jeśli okaże się, że u pacjentki występuje stan przednowotworowy, konieczne jest usunięcie macicy (histerektomia).

Zobacz też:
Jakie są objawy endometriozy?
Jak leczy się endometriozę?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!