fot. Fotolia
Skąd ten ból głowy?
Latem częściej cierpimy z powodu intensywnych bólów głowy. I chociaż w większości przypadków przyczyną jest odwodnienie organizmu, a ból zwykle ustępuje po uzupełnieniu płynów, to coraz więcej osób uskarża się na migrenowy ból głowy – zauważają neurolodzy.
– W lipcu i sierpniu jesteśmy narażeni na migrenowe bóle głowy. Nagłe zmiany pogody, wysokie temperatury, wysoka wilgotność powietrza, do tego intensywne światło słoneczne i wyostrzające się zmysły m.in. zapach, mogą być przyczyną utrzymującego się tygodniami bólu głowy – mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda, neurolog z Neuro-Care w Katowicach. A to dopiero początek czynników wywołujących dolegliwości bólowe. Przyczyną są także nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego, burze, wilgotność powietrza, która sprawia, że otaczające nas zapachy stają się bardziej intensywne, a przez to drażniące, a nawet zmiany wysokości – migreny można doświadczyć zarówno w dolinie, jak i podczas wyprawy w góry. Specjaliści przestrzegają także przed… intensywnie pachnącymi kosmetykami. Ból głowy mogą wywołać mocno perfumowane olejki do opalania, pianki i spraye.
Uwaga na ciśnienie krwi
Źródłem dokuczliwego bólu mogą być także zmiany ciśnienia krwi.
– Skoki temperatury mają wpływ na ciśnienie krwi. Jeśli ulega ono rozregulowaniu, mózg nie otrzymuje odpowiedniego przepływu krwi, niezbędnego do jego prawidłowego działania. Skutkiem są bóle głowy, zawroty i nudności, ale także nagły głód i pragnienie. To reakcja mózgu na konieczność zwiększenia poziomu glukozy. Gwałtowny wzrost ciśnienia to z kolei sposób mózgu na zwiększenie dawki tlenu, jaki do niego dociera – tłumaczy specjalistka.
Winne alergie i… wakacje
Ból głowy może mieć także źródło w pyleniu roślin. Dotyczy to zwłaszcza alergików.
– Nieleczona alergia lub jej silne ataki mogą skutkować zapaleniem zatok, to z kolei jedna z najczęstszych przyczyn bólów głowy. Oprócz mroźnych dni, gorące miesiące są okresem, kiedy notujemy najwięcej tego typu przypadków – mówi dr Kłodowska-Duda.
Specjalistka wskazuje jeszcze jedną przyczynę… wakacje. Latem częściej niż zimą dokuczają nam napięciowe bóle głowy. Ich przyczyną może być stres związany np. z wyjazdem, pozostawieniem domu bez opieki czy nagłą zmianą otoczenia.
– Do pojawienia się takiego bólu wystarczy stresujący epizod. W wakacje takim czynnikiem może być np. pierwszy w życiu lot samolotem albo długa podróż samochodem - mówi specjalistka.
Zobacz też: Domowe metody na ból głowy!
Sposób na ból? Woda, relaks, prohibicja
Jak więc zaradzić bólom głowy w środku lata?
- Po pierwsze, nawadniajmy się. Codziennie należy wypijać około 2 litrów płynów. Z tej płynnej diety należy jednak wyrzucić alkohole, napoje energetyczne i napoje zawierające kofeinę np. kawę.
- Po drugie, unikajmy długiego pobytu na słońcu, a jeśli jest to już konieczne to zakładajmy okulary, jasną odzież i nakrycie głowy. Niewskazane są też długie spacery plażą czy pomiędzy jasnymi budynkami odbijającymi intensywnie światło. Raczej wybierajmy zacienione miejsca.
- Po trzecie, ważne jest schładzanie organizmu. Częste zraszanie się wodą oraz okłady na szyję są pomocne, podobnie jak picie zimnych napojów i przebywanie w cieniu.
- Po czwarte, starajmy się zachować rytm dnia. Podstawą są regularne, niewielkie posiłki i wypoczynek, ale unikajmy zbyt długiego spania i drzemek w ciągu dnia.
- Po piąte, zrezygnujmy z biegania, nordic walkingu, jeżdżenia na rowerze lub rolkach w środku dnia. Ulubioną aktywność można zastąpić aktywnością w domu np. bieganiem na bieżni. Opcjonalnie można zmienić rytm dnia i uprawiać sport do 10 rano, kiedy nasłonecznienie nie jest tak intensywne.
- Po szóste, unikajmy stresu. Wysokie temperatury sprawiają, że stajemy się bardziej drażliwi i trudniej nam opanować złość.
– Latem musimy unikać czynników, które wywołują u nas ból. Jeśli więc jesteśmy podatni na ból migrenowy, trzymamy się z dala od czynników drażniących zmysły: wzroku, węchu i zapachu, jeśli z kolei przyczyną bólu są skoki ciśnienia, unikajmy czynników powodujących jego nagłą zmianę np. alkoholu lub intensywnego wysiłku. To samo dotyczy alergików, którzy muszą pamiętać o przyjmowaniu odpowiednich leków i też lepiej będą czuć się z dala od alergenu. Ważna jest także równowaga psychiczna – im lepiej przygotujemy się do wakacji, tym mniejszy ból głowy, więc róbmy sobie checklisty. Jeśli cierpimy na napięciowe bóle głowy, wybierzmy wakacje first minute zamiast last minute – podsumowuje dr Kłodowska-Duda.
Zobacz też: Wakacje z niemowlakiem
Źródło: materiały prasowe Neuro-Care/mn
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!