Brat wirusa Ebola

Na początku wirus grypy atakował jedynie drób. Złamał jednak barierę gatunkową i zaczął rozprzestrzeniać się wśród ludzi, powodując dużą zachorowalność i śmiertelność./ fot. Fotolia fot. fot. Fotolia
Uwaga! Brat wirusa Ebola został właśnie odkryty w Europie. Międzynarodowy zespół badawczy dokonał odkrycia wirusa Lloviu należącego do grupy filowirusów w organizmie nietoperzy zamieszkujących jaskinie północnej Hiszpanii. Jest to pierwszy opisany gatunek filowirusów występujący naturalnie na terenie Europy. Swoje odkrycie naukowcy opublikowali na łamach czasopisma PLOS Pathogens.
/ 08.11.2011 15:37
Na początku wirus grypy atakował jedynie drób. Złamał jednak barierę gatunkową i zaczął rozprzestrzeniać się wśród ludzi, powodując dużą zachorowalność i śmiertelność./ fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Filowirusy, do których należą również okryte złą sławą wirusy Marburg i Ebola, są najgroźniejszymi znanymi nam mikroorganizmami i do tej pory znajdywane były jedynie na terenie Afryki wschodniej i Filipin. Najnowsze dane pokazują jednak, że zasięg ich występowania może być znacznie szerszy.

„Odkrycie nowego filowirusa w Hiszpanii jest intrygujące, ponieważ dotyczy obszaru poza wcześniejszymi opisami występowania tej grupy patogenów.” - tłumaczy dr Gustavo Palacios, jeden z autorów artykułu - „Musimy teraz ustalić, czy na terenie Europy występują inni przedstawiciele filowirusów i co ważniejsze, w jaki sposób wywołują choroby.”

Wirusa Lloviu odnaleziono w preparatach pochodzących od 34 nietoperzy z rejonu Asturii i Kantabrii. Korzystając z metody powielania DNA, nazywanej reakcją łańcuchową polimerazy naukowcy mogli stwierdzić występowanie Lloviu w tkankach tych zwierząt. Zazwyczaj filowirusy nie wywołują chorób u nietoperzy, ponieważ jednak zespół wykrył nowego wirusa jedynie u martwych zwierząt, pojawia się niebezpieczeństwo, że Lloviu może stanowić również zagrożenie dla ludzi.

„Odkrycie wirusa Lloviu pokazuje, jak wiele musimy się jeszcze nauczyć o różnych chorobach zakaźnych oraz o tym jak ważna jest współpraca międzynarodowa mająca na celu walkę z różnymi zagrożeniami ze strony mikroświata.” - podsumowuje dr Ian Lapkin.

Zobacz też: Jakie zagrożenia niesie za sobą wirusowa gorączka krwotoczna?

Źródło: Science Daily/ kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: wirus

Redakcja poleca

REKLAMA