Naukowcy podejrzewają, że mężczyźni są biologicznie zaprogramowani do opieki nad dzieckiem/fot. Fotolia

Bycie ojcem obniża poziom testosteronu

Naukowcy podejrzewają, że mężczyźni są biologicznie zaprogramowani do opieki nad dzieckiem. Dzieje się tak za sprawą poziomu testosteronu, który obniża się w momencie zostania przez mężczyznę ojcem – czytamy w zdrowotnym serwisie BBC.
/ 16.09.2011 12:08
Naukowcy podejrzewają, że mężczyźni są biologicznie zaprogramowani do opieki nad dzieckiem/fot. Fotolia

Według interpretacji zespołu naukowców z Uniwersytetu Northwestern spadek ten ma na celu przywiązanie mężczyzny do rodziny, czyniąc go bardziej lojalnym. Testosteron jest bowiem odpowiedzialny u mężczyzn za wzrost popędu seksualnego i chęć zdobycia partnerki.

Praca badawcza przeprowadzona przez The Proceedings of the National Academy of Sciences objęła zakresem zachowania 624 młodych mężczyzn przed i po fakcie zostania ojcem. Okazało się, że z chwilą przyjścia dziecka na świat, poziom testosteronu znacząco obniża się, szczególnie w przypadku ojców niemowląt poniżej miesiąca życia. Większe obniżenie poziomu hormonu jest również charakterystyczne u ojców zaangażowanych w opiekę nad dzieckiem.

Przewodniczący badania Christopher Kuzawa tak skomentował wyniki badania: ,,Wychowanie potomstwa jest tak dużym wysiłkiem emocjonalnym, fizycznym i psychologicznym, że biologia w znaczący sposób ułatwia mężczyznom sprostanie tym wyzwaniom”.

Jak dodają naukowcy, obniżony poziom testosteronu może również wiązać się z większą odpornością na niektóre choroby przewlekłe, co może częściowo wyjaśniać, dlaczego żonaci mężczyźni i ojcowie cieszą się lepszym zdrowiem niż single w tym samym wieku.  

Dr Allan Pacey, wykładowca andrologii na Uniwersytecie Sheffield uważa wyniki badań za fascynujące: ,,Ogólny poziom testosteronu we krwi nie zmienia się u mężczyzn tak bardzo. Obserwuje się co prawda niewielki jego spadek wraz ze starzeniem się mężczyzny lub w procesie leczenia niektórych chorób czy zażywania pewnych leków. Ale znaczące obniżenie  poziomu hormonu, związane z rozpoczęciem życia w rodzinie, jest czymś intrygującym”. Dr Pacey dodał również, że należy przeprowadzić dodatkowe badania potwierdzające przypuszczenia naukowców.

Polecamy: Moralność w polu magnetycznym

Źródło: BBC/ar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!