Objawy chorej trzustki - 8 symptomów, które mogą zaniepokoić

Bóle brzucha, tłuszczowe biegunki i gorączka to jedne z częstszych dolegliwości, które powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Mogą świadczyć o chorej trzustce.
Marta Słupska / 15.04.2016 14:04

Nie lubi tłustego jedzenia, alkoholu i papierosów. Jeśli nadużyjemy jej uprzejmości, buntuje się  i zaczyna boleć. I to ostro. Co warto wiedzieć o trzustce i jakie dolegliwości świadczą o tym, że choruje?

W skrócie:

Trzustka - co to za organ?

Pełni bardzo ważne funkcje w organizmie. Znajdziesz ją w górnej części jamy brzusznej. Odpowiada za produkcję soku trzustkowego, który zawiera enzymy potrzebne do procesów trawiennych. Dzięki niej dochodzi do rozkładu węglowodanów, tłuszczów i białek. Trzustka wytwarza też hormony - insulinę i glukagon, dzięki czemu kontrolowany jest poziom glukozy w organizmie.

To silnie unerwiony narząd, dlatego, gdy zaczyna chorować, boli. Biorąc pod uwagę, ile ważnych funkcji pełni w naszym organizmie, warto o nią dbać, nie forsować jej i reagować na sygnały, które daje.

Jakie są objawy chorej trzustki? 

Objawy wskazujące na chorobę trzustki są często mało specyficzne, ale mogą wskazywać na postępujące uszkodzenie tego narządu.

1. Tłuszczowe biegunki, które charakteryzują się: 

  • gwałtownym i bolesnym wypróżnianiem,
  • nieprzyjemnym zapachem,
  • trudnością w spłukaniu stolca.

W wyniku atakowania trzustki przez enzymy może powstać stan zapalny. Zaobserwujesz wówczas: 

2. Pojawienie się gorączki.

3. Palące bóle brzucha po lewej stronie ciała i pod żebrami, które mogą pogłębiać się po jedzeniu i piciu oraz podczas leżenia na wznak. Zdarza się, że taki ból promieniuje z tyłu pleców.

4. Świąd skóry, wynikający z pojawiania się pod skórą kompleksów białkowych z bilirubiną.

5. Nudności, chory może też - chociaż nie jest to objaw występujący u każdego - wymiotować. Jego ciało jest osłabione, układ odpornościowy nie ma wystarczającego zapasu energii, a to zmusza serce do szybszej pracy i w związku z tym szybszego oddychania. 

6. Bóle głowy oraz problemy z koncentracją.

7. Uczucie zmęczenia i irytacji.

8. Nagłe chudniecie, nie wynikające z żadnej diety, ani wzmożonej aktywności fizycznej. Co więcej problemy z trzustką mogą objawiać się powracającą ochotą na coś słodkiego po zjedzeniu obfitego posiłku, wynika to z nieprawidłowego metabolizmu glukozy. 

objawy chorej trzustki
grafika: Ula Bugaeva

Jeśli zauważysz u siebie kilka z wyżej wymienionych objawów, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. 

Choroby trzustki

Wśród schorzeń trzustki często wymienia się zapalenie. Może mieć ono postać ostrą lub przewlekłą. Zazwyczaj zapalenie trzustki rozwija się po 40. roku życia i częściej chorują na nie mężczyźni niż kobiety. Najbardziej narażone są osoby nałogowo palące papierosy, pijące alkohol oraz takie, które niezdrowo się odżywiają - przejadają się i spożywają tłuste pokarmy.

Znaną i szeroko występującą chorobą trzustki jest cukrzyca. Również mukowiscydoza wiąże się ze zmianami w obrębie tego organu. Z trzustką wiążą się też nowotwory - zarówno łagodne (gruczolak), jak i złośliwe, a wśród nich słabo rokujący rak trzustki.

Choroby trzustki mogą być też wrodzone, związane z konkretnymi wadami narządu.

Więcej o dolegliwościach związanych z brzuchem:Boli cię brzuch z lewej strony? Wiemy, co to może oznaczaćJakim chorobom towarzyszą skurczowe bóle brzucha?Co robić, gdy mamy objawy zatrucia pokarmowego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!