Jak daje znać chora trzustka? 8 symptomów, które powinny zaniepokoić

Chora trzustka daje o sobie znać nie tylko silnym bólem brzucha. Mogą pojawić się też tłuszczowe biegunki, gorączka, nudności czy swędzenie skóry. Choroby trzustki mogą być groźne. Sprawdź, co jeszcze może na nie wskazywać.
Marta Słupska / 27.10.2022 04:04

Spis treści:

 1. Trzustka - co to za narząd?
 2. Jak daje znać chora trzustka?
 3. Co szkodzi trzustce

Trzustka - co to za narząd?

Pełni bardzo ważne funkcje w organizmie. Znajdziesz ją w górnej części jamy brzusznej. Odpowiada za produkcję soku trzustkowego, który zawiera enzymy potrzebne do procesów trawiennych. Dzięki niej dochodzi do rozkładu węglowodanów, tłuszczów i białek. Trzustka wytwarza też hormony - insulinę i glukagon, dzięki czemu kontrolowany jest poziom glukozy w organizmie.

To silnie unerwiony narząd, dlatego, gdy zaczyna chorować, boli. Biorąc pod uwagę, ile ważnych funkcji pełni w naszym organizmie, warto o nią dbać, nie forsować jej i reagować na sygnały, które daje.

Jakie daje znać chora trzustka?

Wśród chorób trzustki wymienia się najczęściej: zapalenie trzustki (ostre lub przewlekłe), cukrzycę, mukowiscydozę, łagodne oraz złośliwe nowotwory trzustki. Objawy wskazujące na chorobę trzustki są często mało specyficzne, ale mogą wskazywać na postępujące uszkodzenie tego narządu. Co powinno zaniepokoić?

 • Tłuszczowe biegunki, które charakteryzują się: gwałtownym i bolesnym wypróżnianiem, nieprzyjemnym zapachem, trudnością w spłukaniu stolca.
 • Gorączka - przy zapaleniu trzustki oprócz bólu tego narządu dochodzi do podwyższenia temperatury ciała. Oprócz tego może pojawić się żółtaczka oraz bóle mięśni. 
 • Palące bóle brzucha po lewej (najczęściej) stronie nadbrzusza i pod żebrami, które mogą nasilać się po jedzeniu i piciu oraz podczas leżenia na wznak. Zdarza się, że taki ból promieniuje do pleców.
 • Świąd skóry, wynikający z pojawiania się pod skórą kompleksów białkowych z bilirubiną. U chorych pojawia się też niekiedy żółtaczka.
 • Nudności, chory może też - chociaż nie jest to objaw występujący u każdego - wymiotować. Jego ciało jest osłabione, układ odpornościowy nie ma wystarczającego zapasu energii, a to zmusza serce do szybszej pracy i w związku z tym szybszego oddychania. 
 • Bóle głowy oraz problemy z koncentracją.
 • Uczucie zmęczenia i irytacji - chora trzustka powoduje osłabienie całego organizmu.
 • Chudniecie, nie wynikające z żadnej diety, ani wzmożonej aktywności fizycznej. Co więcej problemy z trzustką mogą objawiać się powracającą ochotą na coś słodkiego po zjedzeniu obfitego posiłku, wynika to z nieprawidłowego metabolizmu glukozy. objawy chorej trzustkigrafika: Ula Bugaeva

Jeśli zauważysz u siebie kilka z wyżej wymienionych objawów, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. 

Co szkodzi trzustce?

Trzustce szkodzą tłuste jedzenie, alkohol i papierosy. Do choroby tego narządu mogą przyczynić się infekcje, takie jak świnka, wirusowe zapalenie wątroby lub salmonelloza, a także niektóre leki (np. leki moczopędne, estrogeny) czy uraz trzustki. 

Wśród schorzeń trzustki często wymienia się zapalenie. Może mieć ono postać ostrą lub przewlekłą. Zazwyczaj zapalenie trzustki rozwija się po 40. roku życia i częściej chorują na nie mężczyźni niż kobiety. Najbardziej narażone są osoby nałogowo palące papierosy, pijące alkohol oraz takie, które niezdrowo się odżywiają - przejadają się i spożywają tłuste pokarmy. Z trzustką wiążą się też nowotwory - zarówno łagodne (gruczolak, torbiel), jak i złośliwe, a wśród nich słabo rokujący rak trzustki. Inną chorobą trzustki jest cukrzyca (wynika z nieprawidłowego działania komórek beta trzustki, które wydzielają insulinę). 

Treść została pierwotnie opublikowana 15.04.2016.

Czytaj także:
Gdzie boli trzustka? Sprawdź, jaki ból świadczy o chorobie tego narządu
Alkohol a trzustka. Jaki alkohol najmniej szkodzi trzustce?
Czy można żyć bez trzustki?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA