Choroba Addisona to inaczej cisawica – zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego, które powoduje pierwotna niedoczynność kory nadnerczy. Cierpią na nią głównie młode kobiety pomiędzy 20 a 40. rokiem życia. Jakie są jej objawy i jak się ją leczy?
Czym jest choroba Addisona?
Uszkodzenie nadnerczy może nastąpić w wyniku chorób nowotworowych lub gruźlicy. W jego wyniku w organizmie nie ma dostatecznej ilości hormonów produkowanych przez nadnercza i pojawiają się objawy choroby Addisona. Dokładniej mówiąc chodzi o wydzielanie kortyzolu i aldosteronu. Ten pierwszy odpowiada za metabolizm białek, cukrów i tłuszczów, a drugi – reguluje ciśnienie krwi poprzez wpływanie na poziom stężenia sodu w organizmie. Brak lub niedobór tych hormonów może prowadzić do śmierci.
Do czego jest nam potrzebna adrenalina?
Choroba Addisona – objawy
Uszkodzenie nadnerczy prowadzi do ich niewydolności, co prowadzi do następujących objawów:
- niskie ciśnienie,
- duże wyniszczenie,
- osłabienie mięśni,
- szybka męczliwość,
- brunatne zabarwienie linii dłoni, błoń śluzowych i skóry,
- zaburzenia w przemianie materii,
- skłonność do zasłabnięć,
- ściemnienie brodawek sutkowych, blizn i piegów,
- stałe uczucie zimna,
- wypadanie włosów,
- zła tolerancja stresu,
- wahania nastroju,
- nudności i wymioty,
- biegunka,
- bóle brzucha,
- brak apetytu, ale przy tym apetyt na sól,
- chudnięcie.
Choroba Addisona – leczenie
W leczeniu choroby Addisona ważne jest dostarczanie organizmowi chorego hormonów, których nadnercza nie są w stanie same wyprodukować. Specjaliści starają się też wyrównać ciśnienie krwi pacjenta i złagodzić jego objawy, co prowadzi też do poprawy jego samopoczucia. Hormony zaś powinny być przyjmowane zgodnie z ich naturalnym rytmem produkcji.
Nieleczona choroba Addisona może prowadzić do śmierci w wyniku przełomu nadnerczowego. To dlatego tak ważne jest, by chorobę w porę zdiagnozować i zacząć leczyć.
Choroba Addisona – dieta
Pacjenci, którzy chorują na chorobę Addisona, zazwyczaj odżywiają się normalnie, powinni jednak stosować się do kilku ważnych rad, m.in. pić co najmniej pół litra wody dziennie (więcej w czasie upałów), na każdą szklankę herbaty, kawy czy alkoholu pić dodatkową szklankę wody, a ponadto unikać napojów z potasem (takich jak sok pomidorowy).
Chorym poleca się też przestrzeganie podstawowych zasad zdrowej diety – szczególnie, że pacjenci przyjmujący duże dawki hydrokortyzonu często cierpią na nadwagę.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!