Szacuje się, że na świecie na chorobę Alzheimera choruje około 15-21 miliona osób, a w Polsce – około 350 tysięcy. Dotyczy ona zwyrodnienia układu nerwowego i powoduje ogólne otępienie. Pierwsze objawy choroby pojawiają się na ogół około 65. roku życia.
Czy Alzheimera można wyleczyć?
Jakie są przyczyny choroby Alzheimera?
Choroba Alzheimera prowadzi do kłopotów z pamięcią, myśleniem i mową. Jej objawy pojawiają się powoli, a ostatecznie u chorego dochodzi do zaniku mózgu.
Przyczyną choroby Alzheimera jest odkładanie się w mózgu dwóch rodzajów białek: beta-amyloid kumuluje się między neuronami i tworzy blaszki starcze, a białko tau odkłada się w neuronach. W efekcie neurony ulegają degeneracji i obumierają, powodując chorobę.
Nie jest do końca jasne, dlaczego niektórzy z nas zapadają na chorobę Alzheimera – można jednak przypuszczać, że mogą ją wywoływać pewne czynniki. Należą do nich:
- płeć żeńska,
- starszy wiek,
- choroba Alzheimera występująca w rodzinie,
- mutacje genów, które powodują rodzinną postać Alzheimera,
- cukrzyca,
- niskie wykształcenie.
Naukowcy badają także, czy przyczyną Alzheimera nie jest zatrucie glinem pochodzącym z wody lub aluminiowych przedmiotów codziennego użytku, na przykład naczyń. Coraz mniej naukowych danych potwierdza jednak tę hipotezę.
Inne niepotwierdzone naukowo przyczyny choroby Alzheimera to: znieczulenie ogólne (narkoza), czynnik zakaźny (wirus) lub uraz.
Pierwszym objawem choroby, na który powinniśmy zwrócić uwagę, to kłopoty z pamięcią. Zazwyczaj dają się one zauważyć przez członków rodziny. Warto wówczas udać się z taką osobą do lekarza i poinformować go o tym, co dzieje się z chorym i jaka jest jego codzienna sprawność.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!