Choroby gardła - vademecum

Chrypka powstaje w wyniku zaburzonego przepływu powietrza przez krtań w przebiegu uszkodzenia fałdów głosowych, mięśni krtani lub ich unerwienia./fot. Fotolia
Infekcje wirusowe i bakteryjne, zapalenie i ból gardła, zaburzenia połykania to najczęstsze dolegliwości górnych dróg oddechowych. Dowiedz się jakie są przyczyny tych schorzeń i jak sobie z nimi radzić.
/ 20.09.2011 10:20
Chrypka powstaje w wyniku zaburzonego przepływu powietrza przez krtań w przebiegu uszkodzenia fałdów głosowych, mięśni krtani lub ich unerwienia./fot. Fotolia

Skąd się bierze zapalenie gardła?

Zapalenie gardła jest jedną z najczęściej występujących infekcji w wieku dziecięcym. W większości przypadków wywołują je wirusy, rzadziej bakterie. Istotną kwestią jest umiejętność odróżnienia objawów infekcji bakteryjnej i wirusowej, gdyż sposób leczenia w obu przypadkach jest różny. Ważne jest szybkie podjęcie terapii zapalenia gardła, gdyż zbagatelizowanie problemu może prowadzić do ciężkich powikłań.

Przeczytaj: Jak leczyć zapalenie gardła u dzieci?

Powikłania związane z infekcją gardła

Nie leczone infekcje bakteryjne, czy wirusowe gardła mogą doprowadzić do bardziej poważnych chorób. Niebezpieczeństwo wzrasta, gdy infekcja obejmie tkankę chłonną gardła. Dochodzi wówczas do powikłań miejscowych lub ogólnych.

Polecamy: Dlaczego zapalenie migdałków jest dla nas groźne?

Czy to poważna infekcja?

Ból gardła jest podstawowym symptomem infekcji wirusowej lub bakteryjnej górnych dróg oddechowych. Przeważnie towarzyszy mu uczucie drapania, pieczenia, kłucia. Dodatkowo może pojawić się gorączka, bóle głowy i bóle mięśniowe. W większości przypadków te objawy świadczą o niegroźnej infekcji. Niekiedy jednak są zwiastunem bardzo poważnych chorób. Ustalenie przyczyny dolegliwości pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia.  

Polecamy: Jakie są najczęstsze przyczyny bólu gardła?

Zwykle to infekcja wirusowa

Za 50-80% przypadków ostrych zapaleń gardła odpowiedzialne są wirusy. Do zakażenia może dojść w okresie zmniejszonej odporności, gdy organizm nie jest wstanie bronić się przed atakującymi wirusami. Przeważnie infekcja trwa 3-7 dni i ustępuje samoistnie. Stosowane leczenie ma na celu łagodzenie objawów.

Czytaj też: Prawdy i mity o wirusowym zapaleniu gardła

Infekcje bakteryjne przebiegają ciężej

Pomimo tego, że wirusy są główną przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych, warto również zwrócić uwagę na czynnik bakteryjny. Ten typ infekcji często bywa konsekwencją niewłaściwego postępowania leczniczego infekcji wirusowej, ale do zakażenia może również dojść bez niej.  Przeważnie gardło kolonizowane jest przez paciorkowce, a dokładniej rzecz biorąc przez paciorkowiec ropotwórczy - Streptococcus pyogenes.

Więcej informacji w artykule: Jakie bakterie są najczęstszą przyczyną chorób gardła?

A  może to rak?

Gardło może zostać objęte także przez zmiany nowotworowe. Przeważnie nowotworem złośliwym jest  rak płaskonabłonkowy. Niepokojącym sygnałem mogącym świadczyć o rozwoju nowotworu jest dysfagia oraz ból gardła.  Najwyższe ryzyko zachorowania obserwuje się wśród palaczy i osób nadużywających alkohol.

Polecamy: Nowotwory jamy ustnej i gardła - skutki palenia

Gdy pojawia się kłopot z połykaniem...

Zaburzenia połykania, czyli dysfagia, są objawem chorobowym występującym w momencie aktu połykania. Szczegółowe informacje na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia tej ciężkiej dolegliwości dostępne są w artykule:

Jakie mogą być przyczyny zaburzeń połykania?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA