Choroby penisa – objawy schorzeń prącia

penis fot. penis
Grzybica penisa, zapalenie prącia, stulejka, nowotwór. Jak je rozpoznać i leczyć?
/ 15.01.2019 13:54
penis fot. penis

Penis to taki sam narząd jak każdy inny i podobnie, jak dbamy o inne części ciała, także penisa powinniśmy odpowiednio pielęgnować i zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy, by w porę rozpoznać, że dzieje się z nim coś niedobrego, wymagającego konsultacji z urologiem. Jakie choroby penisa powinny nas zaniepokoić?

Zapalenie prącia

Objawy takie jak: ból, swędzenie, zaczerwienienie, obecność pęcherzyków lub białawej plamki oraz innego typu przebarwień i zmian skórnych mogą wskazywać na zapalenie penisa, napletka lub żołędzi. Choroba ta może towarzyszyć także kile, grzybicy lub rzeżączce. Wywołują ją różne czynniki: grzyby, wirusy, bakterie, alergeny lub urazy mechaniczne. Stan ten trzeba leczyć – w innym przypadku może doprowadzić do marskości prącia lub zniekształcenia cewki moczowej.

Grzybica penisa

Jak sama nazwa wskazuje grzybicę penisa wywołują grzyby – najczęściej drożdżaki Candida albicans – którymi można zarazić się w trakcie seksu, w saunie lub korzystają z toalety publicznej. Jej objawami są: swędzenie i zaczerwienienie miejsc intymnych, które z czasem pokrywają się białawym nalotem o zapachu drożdży. Nieleczona grzybica szybko powraca, dlatego podejrzenia tej choroby warto skonsultować z lekarzem.

Kłykciny kończyste

Kłykcinami można zarazić się w trakcie kontaktu seksualnego. Objawiają się pojawieniem charakterystycznych brodawek, które mogą się ze sobą łączyć, sprawiając, że zaczynają wyglądać jak kalafior. Nieleczone kłykciny mogą u mężczyzn prowadzić do załupka, stulejki, a nawet nowotworu penisa.

Kłykciny kończyste – częsta choroba, którą można zarazić się w trakcie seksu

Stulejka

Stulejka to schorzenie, przy którym nie można lub trudno jest ściągnąć napletek z żołędzi. Jej leczenie polega na operacyjnym usunięciu lub naciągnięciu napletka. Stulejka może być wrodzona lub pojawić się w wyniku różnych chorób, na przykład kłykcin kończystych.

Załupek

Przy załupku nie można sprowadzić napletka z powrotem na żołądź prącia. Odciągnięty napletek znajduje się w okolicy szyjki żołędzi, powodując nacisk i mogąc doprowadzić do przekrwienia, obrzęku, a nawet martwicy tkanek. Schorzenie to leczy się operacyjnie.

Rak prącia

Rak prącia to choroba bardzo rzadka – u Europejczyków stanowi zaledwie 1% wszystkich nowotworów. Jej objawy to pojawiające się w obrębie napletka lub żołędzi zmiany wyglądające jak brodawki lub niegojące się owrzodzenia. Chorobie sprzyjają: niewłaściwa higiena, stany przedrakowe, promienie ultrafioletowe, zakażenie wirusem HPV, stulejka, zapalenie żołędzi.

Nieleczony rak prącia powoduje śmierć w ciągu dwóch lat od wystąpienia pierwszych objawów. Dlatego leczenie należy rozpocząć jak najszybciej. W jego ramach – w zależności od tego, jak bardzo choroba jest zaawansowana – stosuje się:

  • obrzezanie, laseroterapię, krioterapię we wczesnym stadium,
  • częściową lub całkowitą amputację prącia przy większym zaawansowaniu nowotworu.

Czy skrzywienie prącia to choroba?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA