Co charakteryzuje ostre zapalenie zatok?

Klasterowy ból głowy
Podczas ostrego zapalenie zatok dochodzi do zapalenia i obrzęku w obrębie błony śluzowej zatok obocznych nosa oraz jamy nosowej. Utrudnione staje się oddychanie przez nos oraz pojawiają się charakterystyczne objawy bólowe.
/ 29.06.2011 23:44
Klasterowy ból głowy

Ostre objawy

W związku z patofizjologią schorzenia, do objawów ostrego zapalenia zatok należy zatkanie nosa, utrudnienie oddychania oraz wypływ gęstej, żółtej lub zielonej wydzieliny. Pojawiający się ból dotyczy okolicy rzutującej z zajętej zatoki, głównie okolicy polików, oczu, nosa i czoła. Ból zębów może również być objawem zapalenia zatok. Pacjent skarżyć się będzie na słabsze powonienie oraz kaszel.

Przeczytaj też: Jak poznać, czy to zapalenie zatok szczękowych?

Pierwszy krok - rozpoznanie

Aby lekarz mógł poprawnie zdiagnozować i wyleczyć Twoją chorobę, niezbędna jest diagnostyka. Oprócz badania przedmiotowego konieczna może okazać się diagnostyka obrazowa, na przykład badanie rentgenowskie lub tomograficzne zatok. W przypadku podejrzenia nietypowego zapalenia lekarz może zlecić wykonanie posiewu z zatok lub testów alergicznych.

Konsultacja medyczna

Koniecznie skontaktuj się z lekarzem jeśli objawy zapalenia zatok nie przechodzą w przeciągu kilku dni, ponieważ infekcja może okazać się poważniejsza niż Ci się wydaje. Nie zwlekaj również jeśli bólowi towarzyszy gorączka- możesz wymagać szybkiego podania antybiotyku.

Niezwłocznie zadzwoń po karetkę w przypadku obrzęku na twarzy, zaburzeń widzenia, przytomności oraz jeśli towarzyszy Ci duszność.

By skutecznie leczyć

Leczenie ostrego zapalenia zatok zależy od przyczyny. Jeśli wywołała je bakteria, zastosowany będzie antybiotyk o największym prawdopodobieństwie skuteczności. Najczęściej stosowane są amoksycylina, doksycyklina oraz trimetoprym- sulfametoksazol. W przypadku nieskuteczności lub alergii na zastosowany lek, zostanie Ci przepisany inny środek. Niezwykle ważne jest leczenie objawowe, które przywraca naturalne funkcjonowanie górnych dróg oddechowych. Krople do nosa, które obkurczają śluzówkę i powodują mniejsze tworzenie wydzieliny przynoszą ulgę. Skuteczne mogą być miejscowe leki przeciwzapalne na bazie kortykosteroidów. W terapii bólu stosuje się często leki przepisywane bez recepty, które są wystarczająco skuteczne.

Warto przeczytać: Zapalenie zatok przynosowych

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA