Badanie rentgenowskie RTG - jak wygląda i czy jest szkodliwe?

RTG fot. Adobe Stock
RTG, czyli badanie radiologiczne, nazywane potocznie prześwietleniem, jest to nieinwazyjne badanie obrazowe. Ma szczególne zastosowanie w diagnostyce chorób płuc, serca i układu kostno-stawowego.
/ 31.01.2020 12:28
RTG fot. Adobe Stock

Badanie RTG, potocznie nazywane prześwietleniem, jest jednym z popularniejszych narzędzi diagnostycznych. Do jego wykonania używa się promieniowania. Można zrobić rentgen każdej części ciała.

Na skróty:

  1. Co to jest badanie radiologiczne RTG?
  2. RTG - rodzaje badań rentgenowskich
  3. Jak przebiega badanie RTG?
  4. Czy badanie radiologiczne jest bezpieczne?

Co to jest badanie radiologiczne RTG?

Badanie radiologiczne, czyli w skrócie RTG, jest to popularne badanie obrazowe, podczas którego prześwietla się daną część ciała pacjenta promieniami rentgenowskimi. W badaniu wykorzystuje się różnice w pochłanianiu, czyli absorpcji promieniowania rentgenowskiego przez różne tkanki ciała. Dzięki tym różnicom na specjalnej kliszy otrzymujemy obraz, na którym kości są elementami najjaśniejszymi, natomiast tkanka miękka jest słabo widoczna.

RTG - rodzaje badań rentgenowskich

Do najczęstszych badań radiologicznych należą:

  • Badanie radiologiczne kości – jest to bardzo popularne badanie ze względu na możliwość wyraźnego uwidocznienia kości na kliszy. Stosowane jest przede wszystkim w przypadku podejrzenia złamania kości oraz do oceny zaawansowania choroby reumatoidalnej.
  • RTG klatki piersiowej – badanie to stosuje się głównie w przypadku podejrzenia gruźlicy, zapalenia płuc lub zmian nowotworowych w obrębie klatki piersiowej. Oprócz uwidocznienia układu oddechowego pozwala także na ocenę sylwetki i wielkości serca.
  • Przeglądowy rentgen jamy brzusznej – pozwala na ocenę całej jamy brzusznej, od przepony do spojenia łonowego. Stosowany jest przede wszystkim u pacjentów, którzy skarżą się na niespecyficzny ból brzucha (co oznacza ból o prawej stronie brzucha).

Jak przebiega badanie RTG?

Badanie radiologiczne jest krótkie, bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Po wejściu do pokoju, w którym odbywa się badanie, pacjent jest proszony o przyjęcie odpowiedniej pozycji i odsłonięcie fragmentu ciała, który ma być prześwietlany. Następnie osoba wykonująca prześwietlenie wychodzi do innego pomieszczenia i stamtąd obsługuje aparaturę.

W zależności od rodzaju badania pacjent może być poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu. Zdjęcie wraz z opisem można odebrać tego samego lub następnego dnia. Z otrzymaną kliszą pacjent powinien zgłosić się do lekarza, który skierował go na badanie RTG.

Czy badanie radiologiczne jest bezpieczne?

Dawki promieniowania, jakie pacjent otrzymuje podczas badania, nie są szkodliwe dla jego zdrowia. Niemniej jednak, podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich zaleca się ochronę narządów rozrodczych, czyli jąder u mężczyzn i jajników u kobiet. Badań radiologicznych powinny unikać kobiety w ciąży, gdyż promieniowanie może niekorzystnie wpłynąć na rozwijający się płód.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 21.06.2017.

Więcej o badaniach diagnostycznych:EKG serca - wskazania i przebieg badaniaKiedy zrobić USG tarczycy?Tomografia komputerowa - co warto o niej wiedzieć?Pantomogram – zdjęcie rentgenowskie zębów - jak wygląda?Jak interpretować wyniki cytologii? Stopnie w skali Bethesda

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA