Co jest najczęstszą przyczyną zapalenia zatok?

Gdy podwyższa się stężenie tyraminy we krwi, dochodzi w organizmie do tak zwanego przełomu nadciśnieniowego i występuje silny, migrenowy ból głowy
Zapalenie zatok jest nieprzyjemną chorobą, która oprócz bólu, sprawia choremu dyskomfort w wykonywaniu codziennych czynności. Skąd bierze się to schorzenie?
/ 29.06.2011 23:35
Gdy podwyższa się stężenie tyraminy we krwi, dochodzi w organizmie do tak zwanego przełomu nadciśnieniowego i występuje silny, migrenowy ból głowy

Ostre zapalenie zatok a bakterie

Ostre zapalenie zatok jest często poprzedzone wirusową infekcją dróg oddechowych, czyli pospolitym przeziębieniem. W niesprzyjających pacjentowi warunkach dochodzi do nadkażenia bakteryjnego poprzez szczepy bakteryjne mające powinowactwo do dróg oddechowych, jak streptokoki, pneumokoki czy Haemophilus Influenzae.

Warto przeczytać: Czy zapalenie zatok czołowych jest niebezpieczne?

Jak do tego dochodzi?

Podczas infekcji górnych dróg oddechowych obrzęknięta błona śluzowa jamy nosa zatyka ujścia zatok nosowych. Zawarty w zamkniętym szczelnie powietrzu tlen jest w niewielkich ilościach absorbowany do krwi, zmniejsza się więc objętość gazu, co powoduje obniżenie się ciśnienia w zatokach. Taki mechanizm wywołuje ból. Odnawiająca się błona śluzowa i jej wydzielina, która w normalnych warunkach jest wydzielana na zewnątrz, w tych warunkach jest zachowana w zamkniętej zatoce i jest idealną pożywką dla bakterii. W obrębie zatoki rozwija się stan zapalny, staje się ona przekrwiona, obrzęknięta i bolesna.

Na okrągło

Przewlekłe zapalenie zatok może być powodowane przez bakterie gram ujemne oraz beztlenowe. W niektórych przypadkach przewlekłe zapalenie zatok może być spowodowane stanem zapalnym w obrębie zęba (zatoka szczękowa znajduje się bardzo blisko zębodołów), zanieczyszczeniem środowiska, występowaniem polipów czy innymi czynnikami.

Przewlekłe zapalenie zatok jest szczególnym problemem dla pacjenta i często wymaga rozszerzenia diagnostyki, by dopiero po serii badań przeprowadzić skuteczne leczenie.

Sytuacje szczególne

Zakażenia grzybicze są często problemem pacjentów z obniżoną odpornością, zarówno spowodowaną zaburzeniami genetycznymi, stosowanym leczeniem czy infekcją HIV. Zakażenia nabyte w szpitalu dotyczą pacjentów o dużym ryzyku- w złym stanie ogólnym, zaintubowanych, po skutecznej reanimacji.

Przeczytaj też: Przewlekłe zapalenie zatok

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA