Co może się wydarzyć w przebiegu anafilaksji?

Mniejsze opakowania leków pomogą nam zmniejszyć objętość apteczki/fot. Czerwonamaszyna.pl
Termin anafilaksja oznacza ciężką, uogólnioną (dotyczącą wielu układów i narządów) reakcję nadwrażliwości. Nasilenie objawów zależy od indywidualnych predyspozycji, niekiedy anafilaksja może stanowić zagrożenie życia. Praktycznie niemożliwe jest przewidzenie jak zareagujemy na dany alergen. Możliwych jest tutaj kilka scenariuszy.
/ 30.05.2011 18:31
Mniejsze opakowania leków pomogą nam zmniejszyć objętość apteczki/fot. Czerwonamaszyna.pl

Szybkie ustąpienie objawów

W większości przypadków anafilaksja ma łagodny przebieg i może objawiać się np. niewielkim obrzękiem w okolicy ust. Takie objawy albo cofają się samoistnie, albo ustępują po zażyciu leków przeciwalergicznych. Nie występują również objawy tzw. anafilaksji późnej (patrz niżej).

Reakcja dwufazowa

Czasami, po początkowej poprawie objawy mogą nawrócić w ciągu 4 do 32 godzin. Takie zjawisko nazywana jest fazą późną anafilaksji i może wymagać dodatkowego leczenia i obserwacji. Szacuje się, że objawy anafilaksji późnej występują u mniej niż 10% osób. Taki dwuetapowy przebieg anafilaksji jest związany z substancjami wydzielanymi przez komórki tuczne i bazofile po kontakcie z alergenem. Za wczesną fazę rekcji odpowiadają mediatory zgromadzone w komórkach (np. histamina), za fazę późną - substancje wytwarzane przez komórki po pobudzeniu przez alergen.

Zobacz: Jaskie są typowe objawy anafilaksji?

Ciężka anafilaksja i wstrząs anafilaktyczny

U około jednej piątej chorych może dojść do ciężkiego przebiegu anafilaksji. Najgroźniejszymi sytuacjami jest niewydolność oddechowa (spowodowana obrzękiem i upośledzeniem drożności górnych dróg oddechowych) i spadek ciśnienia tętniczego mogący zwiastować wstrząs. Ponieważ sytuacja taka stanowi zagrożenie życia, w razie wystąpienia obrzęku w jamie ustnej czy duszności należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną. Podstawowy lek stosowany w przypadku ciężkiej anafilaksji to adrenalina. Zwalcza ona nie tylko objawy anafilaksji ( spadek ciśnienia tętniczego, skurcz oskrzeli), ale również zapobiega dalszemu wydzielaniu mediatorów przez komórki biorące udział reakcji. Osoba, która przebyła reakcję anafilaktyczną powinna nosić przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną do samodzielnego podania w przypadku kolejnego epizodu.

Polecamy: Jak postępować w przypadku anafilaksji?

Kilka ważnych faktów

  •  stopień ciężkości reakcji anafilaktycznej zależy od predyspozycji danej osoby,
  •  z reguły następujące po sobie reakcje na ten sam alergen mają podobny charakter,
  •  im szybciej pojawiają się objawy, tym cięższy przebieg anafilaksji,
  •  ryzyko anafilaksji może zmaleć, jeśli przez długi czas nie było kontaktu z alergenem. Osoba z reakcją anafilaktyczną w przeszłości powinna być jednak zawsze przygotowana na jej kolejne wystąpienie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA