Pojedyncze kichnięcie w wykonaniu niemowlaczka może być urocze. Jeśli jednak maluch zaczyna kichać więcej razy, większość rodziców martwi się, że to nie infekcja. Sprawdź, co oznacza kichanie u noworodka i kiedy wymaga leczenia.
Kichanie - naturalny odruch
Kichanie u noworodka najczęściej jest tylko oczyszczaniem dróg oddechowych z resztek wód płodowych. Może być także reakcją na kontakt z pyłkami (np. kurzem) - tak nos przystosowuje się do nowych warunków, w jakich przyszło mu funkcjonować. Co ciekawe, istnieją badania, które sugerują, że kichanie jest potwierdzeniem, że maluch dobrze widzi (jest tzw. wskaźnikiem wrażliwości wizualnej).
Kichanie - czasem faktycznie jest objawem choroby
Kilka kichnięć w ciągu dnia nie powinno cię martwić. Czasami jednak jest ich znacznie więcej. Wówczas warto skonsultować się z lekarzem. Niepokoić cię powinno:
- kilkadziesiąt kichnięć dziennie,
- salwy kichania,
- dodatkowe objawy: wydzielina z nosa, kaszel, gorączka, niepokój dziecka.
Tego typu sygnały mogą świadczyć o infekcji lub alergii (rzadziej). W takiej sytuacji prawdopodobnie konieczne będzie wdrożenie leczenia. Jeśli to tylko katar, oczyszczaj nosek malucha regularnie (np. za pomocą aspiratora), stosuj wodę morską do rozrzedzenia wydzieliny. I pokazuj smyka co kilka dni lekarzowi! Przeziębienie u takich maluchów często kończy się powikłaniami, np. zapaleniem ucha środkowego.
Kichanie u noworodka może niebezpiecznym objawem!
Uporczywe kichanie i niedrożny nosek może być także pierwszym sygnałem tzw. zespołu abstynencji noworodkowej. Dotyczy on niemowląt, których matki stosowały w ciąży używki: piły alkohol, paliły papierosy, zażywały narkotyki. Dzieci dotknięte tym zespołem wymagają obserwacji lekarskiej, często wdrożenia specjalistycznego leczenia.
Zobacz też:
Co jest najważniejsze dla noworodka?
Sposoby na katar u niemowlaka
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!