Co oznaczają nieregularne miesiączki?

Co oznaczają nieregularne miesiączki?
Nieregularne miesiączkowanie jest zjawiskiem naturalnym u dojrzewających dziewczynek i kobiet przed menopauzą. Należy jednak pamiętać, że w przypadku niektórych kobiet miesiączkujących nieregularnie konieczna jest wizyta u lekarza i leczenie hormonalne.
/ 26.07.2010 11:28
Co oznaczają nieregularne miesiączki?

Wpływ stresujących czynników z zewnątrz powoduje, że organizm kobiety rzadko pracuje z matematyczną precyzją. Dlatego też nie zawsze z kalendarzem w ręku można obliczyć datę kolejnej miesiączki. Kilkudniowe różnice w długościach trwania cyklu są normą i nie wymagają leczenia. Co innego, jeśli różnice te stają się coraz większe.

Zobacz także: Niepokojące objawy w przebiegu cyklu miesiączkowego

Kiedy mówimy o nieregularnym miesiączkowaniu?

Uważa się, że długość cykli miesiączkowych kobiety powinna zawierać się w przedziale 25 – 35 dni. Jeśli czas ich trwania raz jest dłuższy, a raz krótszy mówi się o nieregularnym miesiączkowaniu.

Regularność cykli miesiączkowych jest w dużym stopniu zależna od trybu życia. Czynniki takie jak stres, mała ilość snu, zmęczenie, infekcja mogą powodować, że miesiączka pojawi się kilka dni przed, bądź kilka dni po spodziewanym jej terminie. Naturalnie, nieregularność taka nie wymaga interwencji ginekologa.

Kiedy wybrać się do lekarza?

Jeśli jednak różnice w długości czasu trwania cyklów są duże, odstępy między kolejnymi miesiączkami nadmiernie wydłużają się bądź skracają, jest to znak, że należy wybrać się do lekarza.

Leczenie

Nieregularne miesiączkowanie jest zazwyczaj przejawem zaburzeń hormonalnych. Dlatego też lekarz po badaniu ginekologicznym pacjentki, badaniu usg, analizie wyniku kontrolnej cytologii i ewentualnie badań hormonalnych zleca zwykle przyjmowanie doustnego leku antykoncepcyjnego. Celem takiego leczenia nie jest oczywiście antykoncepcja, a przywrócenie równowagi hormonalnej (tabletki antykoncepcyjne stosowane w leczeniu nieregularnego miesiączkowania zawierają zwykle niewielką ilość hormonów płciowych).

Kuracja trwa najczęściej kilka miesięcy, po czym lek jest odstawiany. W większości przypadków postępowanie takie wystarcza, aby problem ustąpił.

Polecamy: Tabletki antykoncepcyjne – typowe problemy

Nieregularne miesiączki u młodych dziewcząt

Jest rzeczą zupełnie normalną, że cykle miesiączkowe w pierwszych 2 – 3 latach miesiączkowania są nieregularne. Nie należy się tym przejmować ani podejmować prób leczenia. Leczenie (hormonalne) jest konieczne jedynie w wyjątkowych przypadkach – przede wszystkim gdy miesiączki oprócz tego, że są nieregularne, prowadzą dodatkowo do dużej utraty krwi.

Nieregularne miesiączkowanie spowodowane jest u młodych dziewcząt niepełnym jeszcze ustabilizowaniem się gospodarki hormonalnej dojrzewającego organizmu. Stabilizacja długości cyklu następuje zazwyczaj w ciągu dwóch lat od czasu pierwszej miesiączki.

Nieregularne miesiączki u kobiet

W okresie poprzedzającym menopauzę dochodzi do wygasania czynności hormonalnej jajników. Zmiany stężenia hormonów oprócz powodowania innych dolegliwości związanych z przekwitaniem, mają także wpływ na regularność krwawień miesiączkowych. Jest to zjawisko tak samo fizjologiczne, jak nieregularne miesiączkowanie u młodych dziewcząt.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA