Co powinniśmy wiedzieć o protezie kończyny dolnej?

Co powinniśmy wiedzieć o protezie kończyny dolnej?
Produkowane obecnie protezy kończyn dolnych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Wykonywane są specjalne protezy dla dzieci, osób starszych, a nawet dla sportowców. Sprawdź, czym różnią się poszczególne typy protez.
/ 22.10.2010 15:21
Co powinniśmy wiedzieć o protezie kończyny dolnej?

Budowa anatomiczna kończyny dolnej

Kończyna dolna składa się z czterech części: biodra, uda, podudzia (czyli goleni) i stopy. Z tułowiem łączy się za pomocą obręczy miednicznej. Wśród okolic kończyny dolnej wyróżniamy okolicę pośladkową, udową, goleniową, kolano i stopę. Do kości uda zaliczamy kość udową i rzepkę, w podudziu wyróżniamy kość strzałkową i piszczel. Wśród kości stopy wyróżniamy natomiast 7 kości stępu (kość piętową, skokową, łódkowatą, sześcienną i trzy kości klinowate), 5 kości śródstopia i 14 kości palców. Kości łączą się ze sobą za pomocą stawów, czyli połączeń ruchomych. Motorykę kończyny dolnej gwarantują liczne mięśnie.

Kiedy konieczne jest zastosowanie protezy kończyny dolnej?

Protezę kończyny dolnej proponuje się pacjentom, u których doszło do amputacji kończyny. Amputacja jest często przyczyną wypadku, ale może być także formą leczenia operacyjnego, np. w przypadku nowotworów kości.

Zobacz też: Jak przebiega rehabilitacja pacjentów z protezą kończyny dolnej?

Ze względu na wysokość amputacji kończyny, pacjentom proponuje się różne rodzaje protez:

  • Proteza stopy – ma zastosowanie w przypadku amputacji samej stopy.
  • Proteza goleni – stosowana po amputacji goleni.
  • Proteza dla wyłuszczenia w kolanie.
  • Proteza uda – stosowana w przypadku amputacji udowej.
  • Proteza dla wyłuszczenia w biodrze, czyli tzw. proteza kanadyjska.

Protezy możemy podzielić także ze względu na funkcjonalność:

  • Protezy tymczasowe – stosowane przez kilka tygodni po amputacji podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych i nauki chodzenia. Obecnie wykonuje się je dość rzadko zastępując je protezami ostatecznymi z tymczasowym lejem, co jest rozwiązaniem korzystniejszym dla pacjenta.
  • Protezy kosmetyczne – ich głównym zadaniem jest imitowanie wyglądu normalnej, zdrowej kończyny.
  • Protezy sportowe – są wykonywane w ramach specjalnych zamówień. Służą do uprawiania określonych dyscyplin sportowych (pacjent zakłada protezę jedynie na czas uprawiania sportu, później zmienia ją na swoją codzienną protezę.
  • Protezy dla osób starszych – są wykonane z lekkich materiałów (np. z aluminium), łatwe w użyciu, stabilne. Często wymagają dodatkowego użycia sprzętu rehabilitacyjnego, np. kul lub balkoników.
  • Protezy dla dzieci – są dostosowane do wieku i aktywności dziecka, pierwsze protezy są wykonywane już dla dzieci raczkujących.

Polecamy: Jak przebiega rehabilitacja pacjentów z protezą kończyny górnej?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA