Co stosować na wypadanie włosów? [PIELĘGNACJA I LECZENIE]

wypadanie włosów po wylewie
Wypadanie włosów to typowa męska przypadłość, ale problem ten dotyka też czasem kobiet. Gdy zauważymy, że na szczotce po czesaniu lub w wannie po kąpieli pojawia się coraz więcej włosów, warto wybrać się do trychologa, który znajdzie źródło problemu i pomoże go rozwiązać.
/ 15.01.2019 12:10
wypadanie włosów po wylewie

Czy wypadają Ci włosy?

Wypadanie włosów to dla wielu osób ogromny problem. Przeżywają to bardzo szczególnie kobiety. Mężczyzn martwi on rzadziej, ponieważ łysienie to typowa męska przypadłość i zdarzyć się może w każdym wieku.

Kiedy do lekarza?

Gdy włosy zostają na grzebieniu lub szczotce po jednym pociągnięciu na włosach i jest ich więcej w ciągu dnia niż 100, to znaczy, że faktycznie mamy z tym problem. Wszyscy specjaliści podkreślają, że jeśli jest on naprawdę poważny i pacjent nie potrafi wskazać jakiejś realnej przyczyny wypadania włosów – na przykład choroby z gorączką kilka tygodni wcześniej, wystawianie owłosionej części głowy na silne działanie słońca czy zaburzeń w pracy tarczycy – to należy problem powierzyć specjalistom.

Zanim zacznie się stosować jakiekolwiek preparaty, które mają powstrzymać wypadanie włosów, należy sprawdzić w jakiej fazie wzrostu są wypadające włosy oraz czy nie dotknęła nas jakaś choroba skóry głowy. Tym zajmują się przede wszyscy trycholodzy. Okazuje się, że w większości przypadków to sami pacjenci doprowadzają do sytuacji, w której włosy wypadają.

Sprawdź, jaki masz rodzaj włosów!

Nie rób włosom krzywdy!

Często przyczyną jest robienie fryzur powodujących zbyt duże napięcie, „ciągnięcie” włosów – przykładem jest tu „koński ogon” ściągnięty gumką.

Wypadanie włosów jest powodowanych również wieloma chorobami, na przykład: anemią, niedoborami niektórych witamin i minerałów, a czasami aminokwasów. Wówczas łykanie różnych preparatów na wzmocnienie włosów jest bezcelowe. Może okazać się, że nawet w najdroższych preparatach nie ma akurat składnika, który jest niezbędny organizmowi, by powstrzymać wypadanie włosów.

Jak dbać o włosy?

Dobra pielęgnacja włosów na pewno nigdy nie zaszkodzi. Wszelkie maski nakładane na włosy przed myciem, szczególnie wieloskładnikowe (olej, żółtko, nafta kosmetyczna) na pewno bardzo pomaga w utrzymaniu włosów w dobrej formie, ponieważ mieszki włosowe mają możliwość czerpania składników odżywczych również od zewnątrz.

Ważne są także odżywki, które stosuje się po myciu włosów – np. z kwasem pantotenowym (witamina B5). Takie środki nie wszystkim jednak pomagają, gdyż czasem problem nie leży w odżywkach, ale w problemie, który trapi włosy takiej osoby.

Czy to choroba?

Bardzo często problemy z włosami to sygnał, że cierpimy na jakąś chorobę.

U kobiet wiele zaburzeń w pracy jajników – a powoduje to zaburzenia w produkcji estrogenów – objawia się właśnie wypadaniem włosów i to na długo zanim organizm zacznie wysyłać właściwe sygnały na temat choroby. Podobnie jest z zaburzeniami pracy tarczycy – w takich wypadkach nie pomogą żadne cudowne tabletki i odżywki do włosów, dopóki nie zostanie wyleczona prawdziwa przyczyna problemu.

Nie rezygnuj z pielęgnacji!

Jednak nie trzeba rezygnować z dobrej pielęgnacji włosów, np. ze stosowania odżywek, bo zła pielęgnacja plus zaburzenia/choroba mogą doprowadzić do poważnej utraty włosów.

Wiele osób, które utraciły znaczną ilość włosów i zgłaszają się do specjalistów, by uzupełnić te braki, ma szansę na odrost włosów. Dotyczy to pacjentów z różnymi problemami i przyczynami. Cierpliwość pomaga nawet przy łysieniu typowo męskim, które do niedawna jeszcze było procesem nieodwracalnym.

Czy jest ratunek na męskie łysienie?

Przy łysieniu typu męskiego (kiedy to testosteron w wyniku działania enzymu zmienia się DHT) stosowane są środki powodujące odrost włosów (do 5 lat od chwili wypadnięcia) oraz hamujące proces wypadania rosnących włosów. Wadą tych preparatów, oprócz ceny, jest to, że działają tylko w czasie ich stosowania.

Na pewno wiele szamponów i odżywek, ale głównie tych sprzedawanych w aptekach, działa skutecznie.

Bardzo często przyczyną wypadania włosów są problemy z wydzielaniem łoju. Powstaje wówczas tłusty łupież, czasami zmiany zapalne na skórze głowy i to powoduje osłabianie, a w rezultacie i nadmierne wypadanie włosów. Istnieją proste i niezawodne sposoby na pozbycie się takich problemów. Warto stosować olejki z naturalnymi składnikami (m.in. henna, zioła, olejek migdałowy).

Przy pomocy specjalistycznych leków i kosmetyków oraz porad specjalistów zdecydowana większość osób może cieszyć się pięknymi włosami przez całe życie!

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

Zobacz też:
Czy można wyleczyć łysienie plackowate?
Czy istnieje lek na łysienie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA