Co to jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP)?

układ oddechowy, układ krwionośny, badanie, diagnostyka, człowiek, naczynia krwionośne, serce, fot. Fotolia
Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazują, że na świecie na PoChP cierpi 210 mln ludzi, a liczba ta wciąż rośnie. POChP jest czwartą (a wkrótce będzie trzecią) przyczyną zgonów na świecie. Rocznie w skali globalnej umiera na nią ok. 3 mln ludzi, w Polsce ok. 14 tys.
/ 17.10.2016 09:16
układ oddechowy, układ krwionośny, badanie, diagnostyka, człowiek, naczynia krwionośne, serce, fot. Fotolia

Co to jest POChP?

POChP to ogólny termin określający takie choroby jak: rozedma i przewlekłe zapalenie oskrzeli, które powodują zwężenie dróg oddechowych. Choroba ta wpływa przede wszystkim na płuca i wymaga wkładania więcej energii i wysiłku przy oddychaniu niż zwykle.

Co wywołuje POChP?

Podstawową przyczyną choroby jest szkodliwe działanie na drogi oddechowe dymu tytoniowego, zarówno wdychanego czynnie – przez palaczy, jak i biernie – przez osoby z ich otoczenia. Wśród chorych na POChP ok. 90% to obecni lub byli palacze tytoniu.

Do innych czynników zwiększających ryzyko zachorowania należą: wdychanie szkodliwych gazów i pyłów lub wdychanie zanieczyszczonego powietrza atmosferycznego w miejscach pracy lub zamieszkania.

Wpływ POChP na organizm

Wpływ POChP na organizm pacjenta zależy od stopnia zaawansowania choroby. Przy łagodnym  i umiarkowanym przebiegu  choremu trudności sprawiają m.in. chodzenie, ćwiczenia fizyczne czy noszenie zakupów. W zaawansowanym stadium duszność może wystąpić przy ubieraniu się, kąpieli, a nawet czesaniu. W przypadku zaostrzenia się choroby może być konieczna hospitalizacja.

Oprócz negatywnego fizycznego wpływu na organizm POChP może powodować problemy emocjonalne, takie jak depresja, lęk czy panika.

Sprawdź: Zaburzenia funkcji poznawczych w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

Jak wykryć POChP?

Podstawowym narzędziem diagnostycznym, pozwalającym wykryć POChP, jest spirometria. Badanie pozwala na ocenę wydolności płuc, stopnia zaawansowania choroby oraz tempa jej progresji.

Wczesne rozpoznanie i prawidłowe leczenie  oraz porzucenie nałogu palenia tytoniu daje szansę na zahamowanie postępu choroby oraz na znaczne ograniczenie powikłań z nią związanych. Jednak obecnie żadna z metod leczenia POChP nie prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Dołącz do eks-palaczy

Kampania „Eks-palacze – nic ich nie zatrzyma”, zainicjowana w 2011 r. przez Komisję Europejską, ma na celu pomoc w rzuceniu palenia, a następnie w wytrwaniu bez nałogu.

Na potrzeby kampanii powstała specjalna, bezpłatna platforma internetowa iCoach, która jest osobistym trenerem i przewodnikiem w walce z nałogiem. Narzędzie określa poziom uzależnienia od tytoniu, zapamiętuje wprowadzane przez użytkownika dane o przyczynach nałogu czy sytuacjach, w których pali. Następnie drogą mailową wysyła zestawy ćwiczeń i porady motywujące do rzucenia nałogu. Aplikacja jest dostępna na stronie www.exsmokers.eu.

Źródło: Materiały prasowe/ej

Zobacz także: Skąd się bierze POChP?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA