Czynniki genetyczne i dziedziczne
Od dawna wiadomo, że predyspozycje genetyczne determinują wygląd zewnętrzny oraz wagę.
Nie zawsze możliwe jest osiągnięcie niskiej wagi, nawet stosując wszelkiego rodzaju diety i ćwiczenia.
Nadwaga i otyłość rodzinna pojawia się bardzo często w kolejnych pokoleniach. Obserwowano zależność otyłości rodzinnej do przyszłej wagi dziecka.
Faktem jest, że dziecko, które ma oboje otyłych rodziców, samo w przyszłości jest narażone na tę chorobę.
Nawyki żywieniowe
Jeśli doda się do tego niezdrowe nawyki żywieniowe, zwiększa się kilkakrotnie prawdopodobieństwo pojawienia się nadwagi i otyłości.
Dziedziczenie wyglądu nie do końca ogranicza możliwości pozbycia się zbędnych kilogramów. Członkowie rodziny wpływają często na zachowania żywieniowe i nawyki, a w konsekwencji - przyszłe problemy z wagą.
Polecamy: Niezdrowe pomysły na redukcję masy ciała
Metabolizm
Metabolizm osób otyłych jest bardziej wydajny, więc nie wymaga większej ilości jedzenia. Osoby otyłe mają zazwyczaj tendencję do większej i szybszej zamiany spożytych kalorii do tkanki tłuszczowej i trudniej im zamienić tkankę tłuszczową w energię.
Co z komórkami tłuszczowymi?
We wczesnych latach życia, otyłe dzieci mają bardziej rozwinięte, większe i liczniejsze komórki tłuszczowe. Nadmierna waga w takim przypadku wpływa na to, że komórki tłuszczowe na stałe osiągają swą ilość i wielkość. W przyszłości, osobie z taką otyłością ciężej będzie pozbyć się tkanki tłuszczowej. Powodem może być stałe uformowanie komórek tłuszczowych. Jak tłumaczono w innej części, pozbycie się zbędnych kilogramów nie likwiduje komórek tłuszczowych, lecz jedynie je opróżnia i obkurcza.
Reasumując, osoby z nadwagą i otyłością, zapoczątkowaną w dzieciństwie, łatwiej gromadzą nadmiar energii w postaci tkanki tłuszczowej.
Waga indywidualna
Każda osoba posiada specyficzną, biologiczną masę ciała, która jest wagą „idealną” i organizm zawsze usiłuje osiągnąć i utrzymać ten indywidualizm. Zgodnie z tą teorią, metabolizm organizmu zmienia się w taki sposób, aby skuteczniej zużywać pokarm, a zatem zapobiegać utracie wagi. Gdy waga spada, metabolizm spowalnia i wywołuje większe odczuwanie głodu. Jeśli spadnie za bardzo – zatrzymuje się na pewnym poziomie.
Polecamy: Przed odchudzaniem - przebadaj się!
Aktywność fizyczna
Każdy wie, że w procesie spalania nadmiaru kalorii z diety i zgromadzonych w tkance tłuszczowej, niezbędne są ćwiczenia fizyczne. W trakcie ich wykonywania organizm mobilizuje tkankę tłuszczową do wytwarzania energii. Jednak osoby z dużą nadwagą i otyłością, powinny wykonywać umiarkowane ćwiczenia, aby nie obciążały stawów nóg i kręgosłupa.
Fragment pochodzi z książki „Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!” autorstwa Aniki Ragiel, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!