Co wpływa na otyłość?

Posiłek, który zawiera dużo tłuszczów, wpłynie na działanie leków. Dlatego nie zażywaj leków do tłustego jedzenia
Otyłość zależy od wielu czynników. Czynniki genetyczne, nawyki żywieniowe, waga indywidualna czy aktywność fizyczna to niektóre z nich. Czemu niektórzy ludzie mają trudności w chudnięciu, a inni tracą na wadze łatwiej? Podpowiadamy w poniższym artykule.
/ 26.07.2011 09:32
Posiłek, który zawiera dużo tłuszczów, wpłynie na działanie leków. Dlatego nie zażywaj leków do tłustego jedzenia

Czynniki genetyczne i dziedziczne

Od dawna wiadomo, że predyspozycje genetyczne determinują wygląd zewnętrzny oraz wagę.

Nie zawsze możliwe jest osiągnięcie niskiej wagi, nawet stosując wszelkiego rodzaju diety i ćwiczenia.

Nadwaga i otyłość rodzinna pojawia się bardzo często w kolejnych pokoleniach. Obserwowano zależność otyłości rodzinnej do przyszłej wagi dziecka.

Faktem jest, że dziecko, które ma oboje otyłych rodziców, samo w przyszłości jest narażone na tę chorobę.

Nawyki żywieniowe

Jeśli doda się do tego niezdrowe nawyki żywieniowe, zwiększa się kilkakrotnie prawdopodobieństwo pojawienia się nadwagi i otyłości.

Dziedziczenie wyglądu nie do końca ogranicza możliwości pozbycia się zbędnych kilogramów. Członkowie rodziny wpływają często na zachowania żywieniowe i nawyki, a w konsekwencji - przyszłe problemy z wagą.

Polecamy: Niezdrowe pomysły na redukcję masy ciała

Metabolizm

Metabolizm osób otyłych jest bardziej wydajny, więc nie wymaga większej ilości jedzenia. Osoby otyłe mają zazwyczaj tendencję do większej i szybszej zamiany spożytych kalorii do tkanki tłuszczowej i trudniej im zamienić tkankę tłuszczową w energię.

Co z komórkami tłuszczowymi?

We wczesnych latach życia, otyłe dzieci mają bardziej rozwinięte, większe i liczniejsze komórki tłuszczowe. Nadmierna waga w takim przypadku wpływa na to, że komórki tłuszczowe na stałe osiągają swą ilość i wielkość. W przyszłości, osobie z taką otyłością ciężej będzie pozbyć się tkanki tłuszczowej. Powodem może być stałe uformowanie komórek tłuszczowych. Jak tłumaczono w innej części, pozbycie się zbędnych kilogramów nie likwiduje komórek tłuszczowych, lecz jedynie je opróżnia i obkurcza.

Reasumując, osoby z nadwagą i otyłością, zapoczątkowaną w dzieciństwie, łatwiej gromadzą nadmiar energii w postaci tkanki tłuszczowej.

Waga indywidualna

Każda osoba posiada specyficzną, biologiczną masę ciała, która jest wagą „idealną” i organizm zawsze usiłuje osiągnąć i utrzymać ten indywidualizm. Zgodnie z tą teorią, metabolizm organizmu zmienia się w taki sposób, aby skuteczniej zużywać pokarm, a zatem zapobiegać utracie wagi. Gdy waga spada, metabolizm spowalnia i wywołuje większe odczuwanie głodu. Jeśli spadnie za bardzo – zatrzymuje się na pewnym poziomie.

Polecamy: Przed odchudzaniem - przebadaj się!

Aktywność fizyczna

Każdy wie, że w procesie spalania nadmiaru kalorii z diety i zgromadzonych w tkance tłuszczowej, niezbędne są ćwiczenia fizyczne. W trakcie ich wykonywania organizm mobilizuje tkankę tłuszczową do wytwarzania energii. Jednak osoby z dużą nadwagą i otyłością, powinny wykonywać umiarkowane ćwiczenia, aby nie obciążały stawów nóg i kręgosłupa.

Fragment pochodzi z książki „Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!” autorstwa Aniki Ragiel, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA