Korzyści zdrowotne płynące z wysiłku fizycznego są ogólnie znane, natomiast przed tą publikacją nie określono, czy zalecane 15 minut aktywności fizycznej tygodniowo wydłuża życie. Autorzy pracy postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście istnieje taki związek.
Badanie objęło ponad 400 000 Tajwańczyków, którzy przeszli podstawowe badanie lekarskie między 1996 a 2008 rokiem. Średni czas obserwacji uczestników wynosił 8 lat. Na podstawie samodzielnego określenia tygodniowej aktywności uczestnicy byli przydzielani do poszczególnych kategorii: nieaktywny, mało aktywny oraz średnia, wysoka lub bardzo wysoka aktywność fizyczna.
Autorzy obliczyli względne ryzyko śmierci (HR) dla każdej grupy w porównaniu z grupą nieaktywną i obliczyli przewidywaną długość życia dla każdej z grup. W porównaniu z osobami nieaktywnymi, osoby w grupie o małej aktywności fizycznej, które ćwiczyły średnio 92 minuty w tygodniu (ok. 15 min dziennie) miały o 14% mniejsze ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, o 10% mniejsze ryzyko zgonu z powodu raka i średnio o 3 lata dłuższe życie. Każde dodatkowe 15 minut codziennych ćwiczeń zmniejszało śmiertelność o kolejne 4% oraz zmniejszało o dodatkowy 1% ryzyko zgonu z powodu raka. Wyniki te były wspólne dla wszystkich grup wiekowych, obu płci oraz osób obarczonych ryzkiem chorób sercowo-naczyniowych. Osoby nieaktywne miały aż o 17% zwiększone ryzyko zgonu w porównaniu z osobami z grupy o niskiej aktywności fizycznej.
Zobacz też: Aktywność fizyczna – ruch lekiem XXI wieku
medicalexpress / kp
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!