Fot. Fotolia
Szkliwo chroni zęby przed mechanicznym ścieraniem podczas żucia posiłków. Osłabione szkliwo sprawia, że zęby stają się podatne na próchnicę, ścierają się i zaczynają reagować bólem na gorące, zimne i kwaśne… czyli są nadwrażliwe. Właśnie nadwrażliwość jest pierwszym objawem, zauważanym przez pacjentów.
Co osłabia szkliwo?
- nadużywanie napojów gazowanych, zwłaszcza słodzonych
Tego typu kąpiele zmieniają pH w jamie ustnej na takie, w którym na potęgę rozmnażają się kwasotwórcze bakterie. Kwasy produkowane przez bakterie atakują i osłabiają szkliwo, tarczę obronną twoich zębów.
- mycie zębów po jedzeniu cytrusów
Kwaśne owoce są bardzo zdrowe, ale rozpuszczają tzw. osłonkę nabytą na szkliwie. Ząb jest wtedy mniej chroniony.
- jedzenie słodyczy
Gdy mają miękką, papkowatą konsystencję, odkładają się na zębach w postaci płytki nazębnej, a w niej na potęgę rozwijają się bakterie, produkujące kwasy. Dochodzi do tzw. kwasowej erozji. Na cenzurowanym powinny się znaleźć miękkie fast-foodowe posiłki, słodkie bułki, chipsy, frytki.
Zobacz także: Długie mycie zębów niszczy szkliwo!
- suchość w jamie ustnej lub niski poziom produkcji śliny
Ślina zapobiega osłabianiu szkliwa, ponieważ jest naturalnym mechanizmem oczyszczającym zęby z resztek jedzenia i neutralizującym kwasy. Jej brak to zielone światło dla kwasowej erozji szkliwa.
- refluks żołądka lub tendencja do zgagi
Osoby, które cierpią na tę dolegliwość, częściej mają słabe szkliwo, a przez to nadwrażliwe i podatne na próchnicę zęby. Ich jama ustna jest stale narażona na działanie kwasów żołądkowych, mających destrukcyjny wpływ na szkliwo.
- kwaśne suplementy
Musujące witaminy i aspiryna mogą narażać szkliwo, zwłaszcza gdy są długo sączone, co dla zębów oznacza długotrwałą kąpiel w kwaśnym płynie, osłabiającym szkliwo.
- agresywne mycie zębów
Taki sposób mycia zębów może powodować wykruszanie się całych pryzmatów szkliwnych, zwłaszcza w okolicy nasady zębów. Mówi się wtedy o ubytkach klinowych, które tak jak próchnicowe wymagają plombowania
- bruksizm - zgrzytanie zębami
Powoduje starcie szkliwa przede wszystkim na powierzchniach żujących. W trakcie konsultacji lekarz zobaczy żółte plamki w tych miejscach, które są przebijającą przez zbyt cienkie szkliwo zębiną.
Objawy erozji szkliwa:
- nadwrażliwość podczas jedzenia gorących, zimnych lub kwaśnych pokarmów i napojów,
- nieregularne krawędzie zębów, pęknięcia i ukruszenia,
- żółte plamki na powierzchniach żujących,
- pożółkłe zęby. Ich kolor to efekt rozrzedzenia szkliwa,
- podatność zębów na próchnicę.
Autor: Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog z kliniki UNIDENT UNION Dental Spa we Wrocławiu.
Zobacz także: Jaka dieta sprzyja powstawaniu próchnicy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!